Üstün Zekalı Çocuk Belirtileri Nelerdir?

Üstün Zekalı Çocuk Yetiştiriyor Olabilirsiniz
Üstün Zekalı Çocuk Yetiştiriyor Olabilirsiniz

Üstün Zekalı Çocuk yetiştirdiğinizi anlamanın aslında bir çok yolu vardır. Birçok anne baba çocuklarının üstün zekalı olup olmadığını merak etmektedir.

Çocuklarda birkaç zeka türü olduğundan, üstün zekalılar her insan için farklı şeyler ifade eder. Bunlar sanat, liderlik, yaratıcılık veya akademisyenlerdeki yetenek ve beceriler, çocuğunuzun özel dersler için nitelikli olduğu anlamına gelebilmektedir.

Üstün Zekalı Çocuk Nedir ?

üstün zekalı çocuk Nedir

Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği’ne  göre  , çocukların yetenekleri yaşlarına göre normal aralığın önemli ölçünün ötesinde olduğunda üstün yetenekli kabul edilebilmektedir. Matematik veya bilim gibi belirli bir konuda yetenekli olmaları gerekmez. Çoğu okulda öğretilen temel konulara ek olarak müzik, sanat veya liderlik konusunda yetenekli olabilirler. Maalesef Dünyada bu Çocukların sayısını belirleyecek bir veri bulunmamaktadır.

Ve İşte Üstün Zekalı Çocuk Olmanın Ortak Özellikleri..

Erken Okuma

Pek çok çocuk okumayı 5 veya 6 yaşında öğrenir. Çok daha küçük yaşta okumak, ileri düzeyde bir dil anlayışının mutlak göstergesidir. 

Çocuğunuzun bir yetenekle doğması ya da öğrenim yoluyla öğrenmesi önemli değildir. Üstün yetenekli bir programda bir yer sağlamak için, bazı ebeveynler çocuklarına, öğretmenlerin okumaya başlattıkları zamana kıyasla çok daha küçük yaşta okumayı öğretmeyi amaçlamaktadır. 

Üstün yetenekli çocukları takip ederken gelişimsel dönüm noktaları önemlidir. Böyle bir çocuğun aynı yaşıtlarının olduğu bir sınıfta keşfedilmesi çok daha kolaydır.

Duygusal Duyarlılık

Üstün zekalı çocuklar diğerler çocuklardan daha hassastır. Bu ek özelliklere bağlı olarak üstün yetenekli bir çocuğun işareti olabilmektedir.

Matematik ve bilimde başarılı olan birçok yetenekli çocuk genellikle yüksek seslerden veya belirli malzemelerden rahatsız olur. Örneğin, bazı üstün yetenekli çocuklar için çorap dikişleri oldukça rahatsız edici olur. Çoğu çocuk dokunma veya yüksek sese karşı yetişkinlere göre daha duyarlıdır. Akranlarına kıyasla bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla hassasiyet yaşarlar.

İlgili Yazı ; Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Üstün Zeka Testi Bulmaca Oyunu

Üstün Zeka testi bulmaca oyunu üstün zekalı çocuk gelişiminde problem çözme yeteneklerini içeren soyut düşünceyi görebilirsiniz. Satranç veya yapboz gibi karışık oyunlara ilgisi nispeten fazlaysa üstün zeka için bir gösterge olabilmektedir.

Hızlı Öğrenme

Nispeten hızlı bir zamanda yetişkin kavramlarını kavrayabilen çocuklar yetenekli kabul edilebilirler. 

Bazen, dünyayı keskin bir şekilde benimsemekle gelen nüansları anlamakta erken bir mizah anlayışı gelişebilir. Kavramları erken öğrenmek, birçok durumda kullanışlı olabilecek soyut düşünme becerisinin hızla geliştirdiğini gösterir.

Üstün Zekalı Çocuk Nedir ? Çocuklarda Üstün Zeka Belirtileri Nelerdir ?

Video Link, https://youtu.be/ATORLfsUbUs

Üstün Zekalı Çocuk Mükemmel Hafıza ve Yetenek

Bazı üstün yetenekli çocuklar, geçmiş günlerde yaşananlardan en ufak ayrıntıları bile hatırlama yeteneğine sahiptir. 

Ezberleme becerileri, bir çocuğun bir şeye odaklanmanın yanı sıra onu daha sonra kullanmak için beyninde tutma yeteneğine sahip olduğunu gösterir. 

İlgili Yazı ; 3 Yaş Gelişim Özellikleri Nelerdir?

Bazı çocuklar yeteneklidir. Dürtüleri veya dış çevreleri nedeniyle, genellikle yaşıtlarından daha yüksek düzeyde sonuçlar üretirler. Öte yandan, bazı çocuklar biyolojik faktörler nedeniyle üstün zekalıdır.

Psikologlara göre ortak biyolojik faktörler beyindeki sinir bağlantılarının yoğunluğuna bağlıdır. Bazen daha yüksek IQ’lar aynı ailede görülebilmektedir. Ancak bilim hala bunun biyolojik veya çevresel bir özellik olup olmadığını tartışıyor.

Üstün Zeka Testi

Bazı ebeveynler üstün zeka testini tercih eder. Bir nörolog veya psikolog bir dizi test aracılığıyla çocuğunuzu yeteneklerini anlamak için yeterli olabilmektedir.

Çocuğun benzersiz yeteneklerini, Kendisi ve Geleceği için kullanmaya teşvik edilmelidir. Doğru uzman desteği varsa, yetenekleri onları tamamen farklı bir yola götürebilir. 

Üstün Zeka testi, çocuğunuzun zekasının benzersizliğini belirlemeye yardımcı olur. Çocuğunuzun DEHB’si ( Aşırı Hareketlilik ) veya duygusal bir sorunu olsun olmasın psikologlar ve nörologlar çocuğunuzun ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olurlar.

Üstün Zekalı Çocuk kelimesinin birçok farklı anlamı vardır. Çocuğunuzun yaş grubunun üzerinde ve ötesinde yeteneklere sahip olabileceğini kabul ederek, ek eğitimler ve yardımlarla devreye sokulabilir. Test çocuklar için bir seçenek olsa da, üstün zekalılar programına kabul edilmeleri için mutlaka bir dizi testten geçmeleri gerekir.

error: Content is protected !!