Göbek Bandı Nedir? Göbek Bantları Ne işe Yarar?

Göbek Bandı Nedir Göbek Bantları Ne işe Yarar
Göbek Bandı Nedir Göbek Bantları Ne işe Yarar

Kabul etmek gerekir ki hamilelik birçok ağrı ve rahatsızlıkla birlikte gelmektedir. Hamilelik boyunca sırtınız ve pelvik bölgeniz ağrı yapıyorsa biraz destek almak için göbek bandı deneyebilirsiniz.

Göbek bantları gebelik sırasında size ekstra destek sağlamak ve hamileliğe bağlı sırt ve pelvik ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olmak için destekleyici giysilerdir. Genellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından tavsiye edilebilmektedirler. Göbek bandı kullanan bir çok anne adayı da bunları yararlı bulmaktadır.

Eğer bir göbek bandı denemeyi düşünüyorsanız, muhtemelen hangi bandı satın alacağınızı bilmiyorsunuz. Göbek bantlarının yaygın olarak ne için kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı hakkında sorularınız mutlaka vardır.

Bu yazımızda hamilelik sırasında uzmanlar tarafından bu bantları kullanmanın en güvenli ve en etkili yollarını ele alacağız.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Düşük Yapmak ve Sonrasında Yaşam

Göbek Bandı Nedir?

Bantlar hamile bir kişinin karın ve sırt bölgesini kaplayan elastik sıkı malzemeden üretilmiş giyilebilir ürünlerdir. Göbek bandının asıl amacı kas ve iskelet ağrısını azaltmak için bel ve karın bölgesine destek sağlamaktır.

Hamileler genellikle bel ağrısına neden olan fizyolojik lordoz ( omurganın içe doğru bükülmesi ) yaşamaktadırlar. Bu giysiler ağrıyı azaltmak için sırtı ve alt karnı desteklemektedir.

Göbek Bantları Ne için Kullanılır?

Göbek bandının asıl amacı hamilelik sırasında göbeğiniz genişledikçe belinizin ekstra ağırlığı desteklemesini sağlamaktır. Bir başka deyişle kas ve bağ üzerindeki gerginliği azaltmak için çok etkilidir.

Amerikalı jinekologlar ve doğum uzmanları yürüme ve koşma gibi egzersizler yapan hamileler için şiddetle önermektedir. Belinizi saran bu giysi bir kuşak görevi görerek göbeğinizin ağırlığını sırt kaslarınızdan almanıza büyük ölçüde yararlı olmaktadırlar.

Hamilelik sırasında yaygın olarak gözüken kas ağrılarına ilişkin çok sınırlı araştırmalar mevcuttur. 2017 yılında yapılan bir araştırma göbek bandının bel çevresindeki ağrıları azaltmaya çok etkili olduğunu savunmuştur. Bu ürünü hamileler üzerinde kullanmanın pelvik, eklemler, kalçalar üzerindeki ağrıyı oldukça hafiflettiği gözlemlendi.

2019 yılında yapılan sistematik bir inceleme hamile destek giysilerinin faydası tekrar ortaya çıkmış oldu. Bel ağrısı, pelvik ağrı ve sakroiliak eklem ağrısının azaltılmasında çok büyük rol oynadığı testler sonucunda kesinleşmiş oldu. Göbek bantları için kişinin kas hareketliliğini ve işlevselliğini geliştirmesinde önemli rol oynadığı belirtilmiştir. Aynı zamanda hamilelerin düşme riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Ancak aynı araştırma göbek bandının bunu nasıl yaptığını ve etkisinin ne kadar sürdüğünü ortaya çıkaramamıştır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Ultrasonda Kız Bebek Belirtileri

Göbek Bandı Çeşitleri

Hamilelikte göbek bandı takmak ile ilgili olarak aklımızda kalan bu destek ürününün gerçekten faydalı olduğudur. Bu giysi hamilelikte göbeği desteklemek sırt ve pelvik ağrılarını hafifletmekte kullanılan çok etkili bir yardımcıdır. Piyasada birçok çeşidi bulunmakla birlikte bunların hangilerinin hamilelikle kullanılması gerektiğine gelin birlikte bakalım.

Göbek Bantları

Hamile Göbek Bantları
Hamile Göbek Bantları

Hamilelik için en uygun göbek bandı genellikle karın çevresine giyilen esnek büzülmeyen bir kumaş parçasıdır. Bunları karın kaslarınıza destek sağlayabilen, karnınız için bir sütyen gibi düşünebilirsiniz.

Hamilelikte karın kasları aşırı uzadığında ve yorulduğunda bu bantlar karnınız için rahatlık ve kuvvet sağlamaktadırlar. Bu da bel ve pelvisinizdeki ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Göbek Kemerleri

Hamile Göbek kemerleri
Hamile Göbek kemerleri

Bu ürünler, göbek bantlarından biraz daha farklıdır ve daha hedefli bir destek sağlamaktadır. Göbeğin altına takılması ve göbeğinizi biraz kaldırması için tasarlanmışlardır. Taktığınızda his olarak göbeğinizi sanki kendi elinizle kaldırıyormuşsunuz hissini vermektedir.

Kemeri kullanması göbek bantlarından daha rahattır. Amaç olarak pelvik ve beldeki ağrıyı hafifletmek üzerine çalışmaktadır. Kadınlar tarafından çok tercih edilmemektedir. Çünkü göbek kemerleri, bantlardan daha kabadır ve bedeninize oturan giysilerin altında çok belli olmaktadır.

Çok Doğumlu Gebelikler İçin Göbek Bandı

Çok Doğumlu Gebelikler İçin Göbek Bandı
Çok Doğumlu Gebelikler İçin Göbek Bandı

Bu ürünlerde göbek kemerinin bir çeşididir. Temel olarak bir destek oluşturmak için karnın hem altına hem üstüne sarılan göbek kemeridir. Genellikle ekstra destek sağlamak için omuzların etrafına takılmak üzere yapılmaktadır.

Bu modeller sırt ağrılarını hafifleten, karın desteği sağlayan, mesane üzerindeki baskıyı azaltan ve postürü iyileştiren ürünler olarak bilinmektedirler. Hatta bazıları varisli damarların gelişimini azalttığını iddia etmektedir. Bu ürünleri kullanan bir çok ebeveyn bunları faydalı bulmaktadırlar.

Göbek Bantlarını Kullanmanın İpuçları

Genel olarak yabancı uzmanlar tarafından bu destekleyici ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor ve gergin kasların dinlendirilmesinde etkili olduğu söyleniyor. Ancak mutlaka bedeninize uygun olan göbek bandını kullanmanız her zaman önemlidir. Vücudunuza taktığınızda aşırı baskı yapmamalı ve normal nefes alışınızı etkilememelidir. Giyerken vücudunuzda iyi bir dolaşım ve hareket olması gerekmektedir.

Ek olarak bir karın desteği ürününü aşırı kullanmamanız gerekmektedir. Göbek bantları veya göbek kemerleri için dikkate alınması gereken en önemli husus; bunların sürekli olarak giyilmemeleri ve doğal karın kası desteğinin yerine geçmemesi gerektiğidir.

Hamilelerin karın kasları pelvik tabanlarını ve bellerini güvenli bir şekilde güçlendirmeye devam etmeleri gerekmektedir. Bunu yürüyüş ve hafif sporla sağlayabilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız bebeğiniz doğduktan sonra kendinizi toparlamanız çok daha çabuk olacaktır. Sadece göbek bantlarına güvenmeniz sizi doğumdan sonra daha güçsüz ve işlevsiz olmanızı sağlayacaktır.

Potansiyel Zorluklar

Eklemlerinizi stabilize etmek ve desteklemek söz konusu olduğunda göbek bantları dostunuz olsa da bazı potansiyel tuzakları da bulunmaktadır.

Bu ürünlerin en büyük dezavantajları arasında hareket kabiliyetini sınırlaması bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı doğal eklem hareketlerini ve kas aktivasyon modellerini sınırlayabilmektedirler.

Daha öncede bahsedildiği gibi bu ürünlerin uygun şekilde ve vücuda tam oturması gerekmektedir. Göbek bandı çok dar olmamalıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Hamilelikte Nefes Darlığı

Dar göbek bandı nasıl belli olur?

  • Leğen Kemiğinde Uyuşma.
  • Bacaklarda Uyuşma veya Karıncalanma
  • Nefes Almada Zorluk.
  • Ürünün olması gerektiğinden zor giyilmesi.

Eğer yukarıdaki semptomları yaşadığınızı hissederseniz derhal ürünü kullanmayı bırakın.

Hamilelik oldukça özel bir dönemdir, ancak çoğu zaman rahat değildir. Özellikle gebeliğin sonlarına doğru tüm gün karnınızda bir bowling topu taşıyormuş gibi hissedersiniz.

Göbek bantları veya diğer karın destek ürünleri size bu his konusunda çok yardımcı olabilmektedir. Değim yerindeyse yükünüzü tam anlamıyla hafifletebilirler. Ama kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır. Doktorunuz size uygun olan ürünü ve ne kadar süre kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Kaynak;

  1. Hamile Giysilerinin Gebelikte Ağrı ve Rahatsızlıkların Azaltılmasına Etkisi
  2. Gebelik ve pelvik kuşak ağrısı: Pelvik kemerinin ağrı üzerinde analizi

error: Content is protected !!