Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar ?

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar ?
Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar ?

Bebekler ne zaman gülmeye başlar ? Bebeğinizin ilk kez gülümsemesini görmekten daha eğlenceli bir şey olamaz.  Bu dönem Yeni doğanların tüm anne babaların nefessiz bir şekilde beklediği bir dönüm noktasıdır. 

Bebeğinizin gülümsediği an o tüm hamilelik süresi boyunca yaşadığınız  sabah bulantıları  , ağrılı eklemler, şiş ayak bilekleri ve hamileliğin tüm rahatsızlıklarını bir anda unutturur. dünyalar sizin olur.

Ama tabiki bebeğin gülümsemesi hemen olmaz.  Bebeğinizi iik kucağınızda aldığınız günlerde, size gülümsemeyi bırakın , gözlerini bile açamayacaktır.

Sabırsız olmayın , Bebeğiniz yakında gülümsemeye başlayacak. Gülümsemek aslında bebeğinizin hayat için ilk önemli kilometre taşlarından biridir ve normal şekilde geliştiğinin bir işaretidir.

Gelin bebeğinizin ilk gülümsemesini ne zaman yapacağına, genel olarak bebek gelişimsel dönüm noktaları hakkında neler bilmeniz gerektiğine ve bebeğiniz hayatının ilk birkaç ayında gülümsemiyorsa ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Bebekler Ne zaman Gülmeye Başlar ?

Bebekler ne zaman gülmeye başlar ?
Bebekler ne zaman gülmeye başlar ?

Bebeklerin çoğu ilk sosyal gülüşünü yaklaşık üç aylıkken yapar. Ancak, bebeğinizin daha önce bile gülümsediğini fark edebilirsiniz. Ve üç ay tam da sosyal gülümsemenin başladığı zamandır. Aylar ilerledikçe bebeğiniz daha sık ve daha fazla nedenden dolayı gülümseyecektir.

Bebeğiniz sosyal olarak size gülümsemeden önce (yani gözleri açık ve bir uyarana yanıt olarak), küçük yeni doğan bebeğinizin uykusunda gülümsediğini fark edebilirsiniz. Bazı uzmanlar bu gülümsemelerin sadece gaz olduğunu söylüyor, Ancak çoğu bu gülümsemelerin bebeğinizin yeni doğan reflekslerinin bir parçası olduğu konusunda hemfikir.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin açıkladığı gibi, bu erken gülümsemeler “anlaşılamayan nedenlerle uyku sırasında başlar. Bebeğin bir şekilde uyarılmış hissettiğinin veya bazı iç dürtülere tepki verdiğinin bir işareti olabilirler.

Bebekler ilk Sosyal Gülüşünü Ne Zaman Yaparlar ?

İki ila üç ay arasında çoğu bebek anne babalarının gözlerinin içine bakmaya başlar. Gördükleri yüzlere dikkat etmeye , etraflarındaki seslere tepki vermeye başlarlar ve evet, gülümsemeyede başlayabilirler! Bu ilk gülümsemeler mimik şeklinde çok az olabilir ama yine de gülümsemedir.

Bebekler ne zaman gülmeye başlar ? Dört ayda bebeğinizin gülümsemeleri daha öngörülebilir hale gelir. Bu dönemlerde Bebeğinizin gülümsemesini sağlayacak belirli sesler çıkarabilir veya yüz mimikleri yapabilirsiniz.

ve bu gülme anı bebeğinizin ilk üç ayında uykusuz gazlı geceleri bir anda yerle bir eder.

Altı aya kadar bebeğiniz sık sık gülümsemeli ve hatta katılarak gülüşe bile başlayacaktır! Bebeğiniz oynamaktan keyif alacak ve cee ee gibi oyunlar bebeğinizin gülümsemesini sağlayacaktır.

Bebeğiniz bu aylarda aynada kendine bakmaktan zevk alacak ve hatta bu şekilde kendisini güldürecektir.

İlginizi Çekebilir ; Bebeklerde Yeşil Kaka Nedenleri

Bebeğimi Nasıl Gülümsetebilirim ?

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar
Bebeğimi nasıl gülümsetebilirim ?

Bebeğinizin gülümsemesi için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Gülümsemek, onların normal gelişiminin bir parçasıdır ve sadece şefkatli, sevgi dolu, özenli bir anne baba olmak gerçekten gereken tek şeydir. 

Bununla birlikte, bebeğinizin gülümsemediğinden endişeleniyorsanız veya sadece gülümseme yetisinin olduğunu görmek istiyorsanız, O muhteşem tebessümü ortaya çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey olabilir.

Bebekler Ne zaman Gülmeye Başlar ? Ben istediğim Zaman mı ? Bunları Deneyin..

  • Beslerken, giyinirken ve diğer etkileşimler sırasında bebeğinizle konuşun ve etkileşim kurun.
  • Bebeğiniz sesler çıkardığında veya tepki verdiğinde heyecanla tepki verin
  • Bebeğinize şarkı söyleyin ve komik suratlar yapın.
  • Bebeğinize okuyun.
  • cee eeee / Böööö gibi şaşırtıcı oyunlar oynayın.
  • Bebeğinizin neyi sevip neyi sevmediğine dikkat edin ve ilgisini çekmek ve onu heyecanlandırmak için sevdiği şeylerden fazlasını yapın.
  • “Karşılıklı” oyun oynayın yan bebeğiniz gülümsediğin de siz de gülümsersiniz; bebeğiniz ses çıkardığında sizde aynı sesi çıkarırsınız.

Sonuç Olarak..

Bebekler ne zaman gülmeye başlar ? Bebeğinizin ilk gülümsemesini beklemek heyecan vericidir, Bebeğinizin dönüm noktalarını öğrenmek çok eğlencelidir, ancak her şeye fazla kapılmamaya çalışın.

Bebeğinizin dönüm noktalarını iyi bilin ve hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin, Muhtemelen siz farkına bile varmadan bebeğinizin ilk gülüşü , Anne baba demesi kendiliğinden gelecektir.

Bebeğiniz sağlıklı olduğu ve kendi zamanında dönüm noktalarına zamanında ulaştığı sürece, bebeğinizi arkadaşlarınızın bebeğiyle veya diğer ebeveynlerin kendi bebekleri hakkında anlattıkları ile karşılaştırmamaya çalışın. Unutmayın Her bebek Farklıdır. Ve her zaman olduğu gibi, bebeğinizin gelişimi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, çocuk doktorunuza mutlaka danışın.

Kaynak ; Amerikan Pediatri Akademisi

error: Content is protected !!