Yeni Doğan Sünneti ve Bakımı

Yeni doğan Sünneti ve Bakım
Yeni doğan Sünneti ve Bakım

Yeni doğan Sünneti , Erkek Bebek Sahibi anne ve babaların çok çekindiği bir durum olsa da doktorlar tarafından 0-2 Yaş ‘a kadar tavsiye edilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki bebeklerde sünnet sanıldığı kadar zor veya zahmetli bir süreç değildir.

Lokan Anestezi ile Yeni Doğan Sünneti

Lokal Anestezi ile Bebek Sünneti en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Bu işlemde sadece sünnet bölgesi uyuşturulmaktadır. Uyuşturma işlemi iğne ile yapılmaktadır. Operasyon için iğne işlemi gerçekleştikten sonra uyuşması beklenir. Bu durumda çocuğun uyumasında veya beslenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sünnet Sonrası 1.Gün

Yeni Doğan Sünnneti ve bakımı
Yeni Doğan Sünnneti ve bakımı

Sünnet Sonrası ilk gün ağrı olması normal bir durumdur. Doktorunuzun size tavsiye ettiği ağrı kesiciyi sadece ilk gün 4 – 6 saat aralıklarla mutlaka çocuğunuza vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki gün ihtiyaç olduğunda ağrı kesiciye devam edebilirsiniz. Unutmayın Sünnetten dolayı çocukta ateş olmaz.

Yara yerinin açıkta kalmasında veya hava almasın da herhangi bir sakınca olamamaktadır. Bunun yanı sıra ayrıca pansumana da ihtiyaç duyulmamaktadır.

ilgili Yazı ; Çocuklarda Kabızlık

Sünnet Sonrası 2.Gün

Sünnet Sonrası ikinci günden itibaren bölgede şişlik , kızarıklık , Ödem , Morluk veya Yamukluk görülmesi normaldir. Bu durumun ortalama 3 Hafta kadar sürdüğü bilinmektedir. Bölgede meydana gelen bu semptonlar 2. günden itibaren daha çok artmaktadır.

Bebek Sünneti – Yeni Doğan Sünneti ‘nin Avantajları Nelerdir ?

Video Link

Sünnet Sonrası Bebek Banyo Yaptırılır mı?

Bebek Sünnet Sonrası 2. Günden itibaren Banyo Yaptırılabilir.
Bebek Sünnet Sonrası 2. Günden itibaren Banyo Yaptırılabilir.

Bebeğinize sünnet günü veya ertesi gün banyo yaptırmak sakıncalıdır. Çünkü sünnetli bölgeye kaka bulaşırsa su ile temizlenmesinde veya silinmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Herhangi bir Sorun yoksa bebek sünnet sonrası 2. Günden itibaren yıkanabilmektedir.

Sünnet Sonrası 5.Gün

yeni doğan sünnet sonrası 5.gün
yeni doğan sünneti sonrası 5.gün

Sünnet Sonrası 5.gün artık iyileşme sürecine girdiği zaman dilimidir. Çocuktan çocuğa bu durum değişebilmektedir. Bazı Bebeklerde bu süre 4 Gün olabilir. Ancak bazı bebeklerde ise bu süre 7 güne kadar çıkabilmektedir. 5.Gün Dikişler Gevşer ve uç kısmın morarıklığı tamamı ile kaybolur.

Yeni Doğan Sünneti Sonrası 10.Gün

yeni doğan sünneti 10.gün
yeni doğan sünneti 10.gün

Doktorunuzun size yazdığı kremi ve bardak uygulamasını kullanmayı artık sonlandırabilirsiniz. 10.Gün sonunda bebekte herhangi bir problem yoksa hastaneye bile gitmeden resim ile doktor kontrolü gerçekleştirilebilmektedir.

Sünnet Sonrası Her Çocukta Olmasa da pipinin içeri kaçması veya etrafının beyazlaşması normaldir. Bu Bebeğin yapısı ile alakalı bir durumdur ve iler ki zamanlarda kendiliğinden düzelmektedir. Günde 1 kez yanlardan basılarak pipinin dışarı çıkması sağlanması gerekmektedir. Aynı zamanda etrafının ıslak mendille silinmesi kirlenmesini önlemektedir.

error: Content is protected !!