Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır?
Anne Sütü Neden Azalır?

Anne Sütü Neden Azalır? Farkında olamayabilirsiniz ancak sağlık sorunları, diyet, yaşam tarzı seçimleri ve ilaçlar dahil olmak üzere birçok şey Anne sütünü azaltabilir.  Süt üretiminize neyin etki edebileceğini anlayarak, günlük rutininizde birkaç değişiklik yapabilirsiniz, bu durumu tersine çevirebilir ve süt üretiminizi yeniden artırmaya başlayabilirsiniz. İşte anne sütünün azalmasına neden olan bazı şeyler ve bu konuda yapabilecekleriniz. 

Sağlık Sorunları Anne Sütünü Azaltırmı?

Sağlığınızın, zihninizin ve bedeninizin durumu anne sütü üretimini etkileyebilir. Fiziksel olarak iyi olduğunuzda, dinlendiğinizde ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olduğunuzda, vücudunuz enerjisini süt yapmaya odaklar.

Ancak, tedavi edilmemiş bir tıbbi durumunuz varsa yorgunsanız veya çok fazla stres altındaysanız, anne sütü üretiminde bir azalma görebilirsiniz. İşte süt üretimini etkileyen bazı sağlık sorunları.

Doğum Sonrası Çok Az Dinlenmek

Anne Sütü Neden Azalır ? Çünkü Doğumdan sonra yeni doğmuş bir bebeği emzirmek yorucudur. Doğum sonrası yorgunluk  ve enerji eksikliği anne sütünün az üretilmesinin en yaygın nedenlerinden biridir.

İlk birkaç hafta kolay olmayabilir, ancak yeterince dinlenmeye öncelik vermeniz çok önemlidir. Bunun için yapabileceğiz bir kaç şey var ;

 • Bebeğiniz uyurken uyumak.
 • Ayaklarınız yukarıda veya yatarak emzirmek.
 • Eşinizden, ailenizden veya arkadaşlarınızdan ev işlerine yardım etmelerini istemek; ayrıca bebeğe bir süre bakabilirler, böylece mola verip uzanabilirsiniz.

Sağlığınızı Görmezden Gelmeyin

Bir enfeksiyon veya düşük tiroid fonksiyonu , anemi gibi diğer sağlık koşulları da vücudunuzun daha az anne sütü  üretmesine neden olabilir. Bu gibi hastalığınız varsa tedavisini olduktan sonra vücudunuz tekrar anne sütü yapmaya odaklanabilir: 

 • Bir sağlık sorunu nedeniyle süt miktarınızın düşük olduğundan şüpheleniyorsanız muayene için doktorunuza görünün.
 • Doktorunuza emzirdiğinizi mutlaka söyleyin, böylece birlikte size uygun herhangi bir tedaviye karar verebilirsiniz.  
 • Emzirirken mutlaka sağlık durumunuzu ve tedavi etme konusunda doktorunuzla konuşun.

Emzirirken Stres yaşamak

Fiziksel, duygusal ve psikolojik stres anne sütü üretimini azaltabilir. Halk arasında bu durum ”Sütüm Kesildi ” Olarak geçer. Panik atak, Anksiyete, maddi zorluklar ve ilişki sorunları gibi diğer stres nedenleri de anne sütü üretimini azaltabilir.

 • Herhangi bir ağrınız varsa, ağrı kesici ilaçlarınızı belirtildiği gibi alın.
 • Bebeğinizi ziyaretçilerin yanında emzirmekten rahatsızsanız, emzirmek için başka bir odaya gidin.
 • Stresli hissettiğinizde derin nefes alın.
 • Birkaç dakika uzaklaşın ve zihninizi boşaltmak için biraz kendinize zaman ayırın.
 • Güvendiğiniz biriyle duygularınız hakkında konuşun. 

ilgili Yazı ; Lohusalık Depresyonu Postpartum Nedir ?

Emzirirken Hamile Kalmak

Bebeğinizi emzirirken tekrar hamile kalırsanız, yeni bir hamileliğin hormonları süt üretiminizde azalmaya neden olabilir. 

 • Hamileyken süt üretiminizi artırmak için yapabileceğiniz pek bir şey olmadığını kabul edin.
 • Emzirdiğiniz çocuk bir yaşından küçükse, bebek maması takviyesi yapmayı düşünün. Katı gıdalardan daha fazla beslenen bir yaşın üzerindeki çocuklar için takviye gerekmeyebilir.

Yedikleriniz Yüzünden Anne Sütü Neden Azalır?

Yedikleriniz Anne sütünü neden azaltır
Yedikleriniz Anne sütünü neden azaltır

Yedikleriniz genel sağlığınızı ve süt üretiminizi etkileyebilir. Bazı bitkiler süt üretimi üzerinde olumsuz etkiye sahipken, bazı yiyecekler olumlu bir etkiye sahip olabilir. 

Anne Sütü için Yediklerinize Çok Dikkat Edin

Emziren bir annenin ne yediği ve ne kadar su içtiğini çok önemlidir. Anne sütü üretiminde neler yediğiniz veya yemediğinizin önemli bir azalma veya artmaya neden olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte,  sağlıklı bir yemek planı , yeterli sıvı alımı anne sütü ve genel sağlığınız için çok önemlidir.

 • Daha iyi beslenin ve daha  az anne sütü üretimi yaşıyorsanız gün içinde bol miktarda sıvı tüketin.
 • Günlük beslenmenize anne sütü arttırıcı yiyecekler ekleyin, bu da üretimin artmasına yardımcı olur.
 • Besleyici ve anne sütü üretimini destekleyen özelliklere sahip yulaf ezmesi, badem, nohut ve koyu yapraklı yeşillikleri bol miktarda tüketin.

İlgili Yazı ; Süt Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Azaltan Bitki ve Baharatlar

Herhangi bir bitki veya baharatın küçük miktarlarda tüketilmesi bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte, büyük dozlarda alındığında, bazı şifalı bitkiler ve baharatlar anne sütü üretiminde bir azalmaya neden olabilir.

 • En yaygın olarak bilinen ve anne sütündeki azalmayla ilişkilendirilen nane ve adaçayından uzak durmaya çalışın ( bazı kadınların sütten kesilme sırasında sütü kurutmaya yardımcı olmak için bunları kullandığı bilinmektedir )
 • Düzenli olarak mentollü öksürük damlalarından, nane şekerlerinden veya nane şekerlerinden hoşlanıyorsanız, bunun süt üretiminizi de etkileyebileceğini unutmayın.
 • Çok miktarda maydanoz, kekik, yasemin ve civanperçemi tüketmekten kaçının. 
 • Rezene, yonca , sarımsak ve zencefil gibi süt üretiminizi artırmaya yardımcı olabilecek bitkiler kullanmayı deneyin.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Anne Sütü neden azalır Yaşam Tarzınızı Değiştirin
Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Emzirirken sevdiğiniz her şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yine sabah kahvenizi ve hatta ara sıra bir alkollü içeceğinizi içebilirsiniz. Her şey aşırıya kaçmamakla ilgili. Ancak emzirmeyi engelleyebilecek yaşam tarzı seçenekleri de var. 

Anne Sütü Neden Azalır ?

Kahve içmek Anne Sütünü Azaltırmı?

Kafeinli olan herşey, kahve, çay ve çikolata ölçülü olarak uygundur. Bununla birlikte, büyük miktarlarda kafein vücudunuzu kurutabilir ve anne sütü üretiminizi düşürebilir. Çok fazla kafein anne sütü tüketen bebeğinizi de etkileyebilir.

Tükettiğiniz kafeinin bir kısmı bebeğinize sütünüz yoluyla geçecektir ve bu da çocuğunuzun vücudunda işlenip sinirlilik ve uyku sorunları sebebi olabilmektedir. sonuç olarak bebekte fazla kahve tüketimi uykusuzluk yaşamasını ve bebeğin huzursuz olmasını sağlamaktadır.

 • Gün içinde çok fazla kahve veya kafeinli maddeler kullanıyorsanız, günde bir tane içmeye özen gösterin.
 • Günde 1 kahveden fazlasını içmeyin canınız istediğinde yerine yeşil çay içebilirsiniz.

Emzirirken Sigara içmek

Sigara içmek vücudunuzdaki oksitosin salınımına müdahale edebilir. Oksitosin , boşaltma refleksini uyaran hormondur .  Boşaltma refleksi, göğüslerinizden anne sütünü serbest bırakır. Anne sütünüz serbest bırakılmazsa, göğüslerinizden dışarı akmayacak ve vücudunuzu daha fazlasını üretmesi için teşvik etmeyecektir.

 • Bebeğinizin yanında sigara içmekten kaçının, ancak hiç sigara içmemenizin en iyisi olduğunu unutmayın.
 • Emzirmeden sonraki iki saat içinde sigara içmekten kaçının.
 • Bırakmaya çalışın ve yardıma ihtiyacınız olursa doktorunuzla konuşun. 

Emzirirken Alkol içmek

Alkol, sigara içmek gibi, boşaltma refleksinin önüne geçer. Çocuğunuz ne kadar az emerse, o kadar fazla anne sütü yapamazsınız. Alkol sadece anne sütü üretiminizi azaltmakla kalmaz, aşırı alkol kullanımı çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılama becerini etkileyebilir. Alkol hızlıca sütünüze geçer ve bu da bebeğinizi gelişimsel bir gecikme riski altına sokabilir.

 • Emzirirken düzenli olarak alkol almaktan kaçının – ancak ara sıra çok az bir içki iyi kabul edilir.

İlaç Kullanımında Anne Sütü Neden Azalır?

İlaç Kullanımında Anne Sütü Neden Azalır?
İlaç Kullanımında Anne Sütü Neden Azalır?

Doktorunuzun önerdiği Pek çok ilacı emzirirken kullanmak güvenlidir, ancak bazı ilaçlar bu güven çemberinin içerisinde değildir ve hatta bazıları düşük süt üretimine çok büyük etkileri vardır. Reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere ilaç almadan önce daima doktorunuza veya bir eczacıya danışın.

Bazı reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar, sütü bırakma refleksini ve anne sütü üretimini engelleyebilir.

 • Pek çok soğuk algınlığı, sinüs ve alerji ilacının süt kaynağınızı kurutabilecek psödoefedrin adı verilen bir dekonjestan içerdiği bilinmektedir.
 • Doktorlarınıza herhangi bir ilaç yazmadan önce bebek emzirdiğinizi mutlaka söyleyin.
 • Hastalığınızın detayları hakkında doktorunuzla konuşun ve emzirirken kullanımı güvenli olan öneriler isteyin.

Reçetesiz satılan ilaçları almadan önce doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışın ve her zaman ilacın içeriğini iki kez kontrol edin. Doktorunuza her zaman emzirdiğinizi söyleyin, böylece reçeteler ve ilaçlar buna göre ayarlanabilir.

Doğum Kontrol Hapları Alındığında Anne Sütü Neden Azalır?

 Başka bir hamileliği önlemek için doğum kontrol hapları almaya başladıysanız, anne sütü üretiminiz etkileniyor olabilir. Bazı doğum kontrol hapları, süt üretiminde düşüşe neden olan östrojen hormonu içerir.

 • Emzirirken doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsanız, emziren anneler için güvenli olan doğum kontrol hapı türleri hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Emzirirken hamile kalmamak için, Süt üretimini engelleyebilecek hormonlara sahip olmadıklarından dolayı diyafram, prezervatif gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.
 • Doktorunuzla az miktarda hormon (sentetik progesteron) içeren ancak östrojen içermeyen sadece progestin içeren yöntemler hakkında da konuşabilirsiniz. 

Anne sütünüz azalıyorsa ve bu yazıda yer alan sorunlardan bir veya birden fazlasının buna katkısı olduğunu düşünüyorsanız, katkıda bulunan sorunların üzerinde durarak anne sütü üretiminizi çoğu zaman artırabilirsiniz. Örneğin, kendinize iyi bakmanız, stresi azaltmaya veya stresle daha sağlıklı bir şekilde başa çıkmaya çalışmanız ve yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmanız büyük bir fark yaratabilir.

Ek olarak, emzirerek veya daha sık pompalayarak daha fazla anne sütü üretmeyi deneyebilirsiniz . Elbette bazen yeni bir hamilelik veya belirli sağlık sorunu gibi değiştiremeyeceğiniz şeyler olabilir. Bu durumlarda doktorunuzla ve bebeğinizin doktoruyla konuşun. Çoğu zaman emzirmeye devam edebilirsiniz, ancak çocuğunuzun yeterince anne sütü aldığından emin olmak için bir ek gıda desteği gerekebilir.

Anne Sütü Neden Azalır? Sıkça Sorulan Sorular

Anne Sütü Azalınca Ne Yapmalı?

Öncelikle Stresten uzak durun, Eğer Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa anne sütü üretimine katkısı olduğu ispatlanan rezene, sarımsak, susam, koyu yapraklı sebzeler, nohut ve baklagiller tüketmeye özen gösterin.

Adet Olunca Süt Azalır mı?

Hayır , Adet olmanız anne sütünün üretiminde herhangi bir etkisi yoktur ancak adet ağrısının kesilmesi için aldığınız ağrı kesici içeriğindeki maddeler anne sütünü azaltabilir veya kesebilir.

error: Content is protected !!