En iyi Biberon Hangisi ? Yeni Doğan Biberonu

En iyi Biberon Hangisi Yeni Doğan Biberonu
En iyi Biberon Hangisi Yeni Doğan Biberonu

Bir bebeğiniz olduğunda biberonlar kesinlikle olmazsa olmanızdır. Ama bu kadar seçenek varken en iyi biberon hangisi ve nereden başlayacağız. Günümüzde biberonların çok fazla çeşitli olması kafa karışıklığı yaratabilmektedir.

Bu konu hakkında deneyimli annelerden yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte tek biberon markası ve modeli yerine birkaç farklı türde biberon alıp bebeğinizde denemeniz oldukça işinize yarayacaktır. Çocuk alışverişi özellikle yeni doğanlarda çok farklılığı içermektedir.

Biberon Nasıl Seçilir?

  • Standart biberonlar ; Bunlar geleneksel olarak tasarlanmıştır. Bu biberonlar çoğu bebek için uygundur, plastik, cam ve hatta paslanmaz çelik versiyonları da mevcuttur.
  • Açılı Boyunlu Biberonlar; Meme uç kısmını hava dolmasını önlemek için boyundan büküktür. Bu daha kolay beslenme ve bebeğinizin daha az gazlı olmasını sağlayabilmektedir. Ancak şekillerinin açılı olmasından dolayı temizlenmeleri zordur.
  • Geniş Boyunlu Biberonlar; Kısa boyu olan bu biberonların üst kısımları geniş açılıdır. Buda daha geniş meme ucu anlamına gelir ve bebeğe emzirmeye yakın deneyim yaşatmaktadır. Özellikle emmeyen veya memeden ayrılmış bebekler için ideal olan bu modelin temizliği de oldukça kolaydır.
  • Havalandırmalı Şişeler; Bu şişelerde bebeklerde gaz oluşumunu engellemek için şişe kısmında veya emzik kısmında hava ceplerini önlemek için yerleşik tüpler bulunmaktadır. Bu sökülüp takılan ekstra parçalarda temizlenmesinin daha zor olacağı anlamına gelmektedir.

En iyi Biberon Boyutu Hangisidir?

Başlangıç olarak en iyi biberon boyutlarında küçük boyut daha iyidir. Yeni doğanların bir çoğu tek bir beslenmede 115 ml su içebilirler, bu nedenle biberondan sütün ne kadar hızlı salındığını kontrol etmek için 1. aşama yani daha küçük ve yavaş salınımlı biberonlar daha uygundur.

Bebek büyüdükçe, daha hızlı akan 2. aşamaya 230 ml veya daha büyük biberona geçiş yapılabilir. Bebeğiniz daha az sıklıkta süt içeceğinden zamanla 3. aşamaya geçebilirsiniz.

Bebeğiniz İçin En iyi Biberonlar Hangileri?

Bu seçimleri nasıl yaptık? Özellikle şişe seçiminde farklı boyut ve şekillerde ve farklı ihtiyaçlar için çok çeşitli şişelere odaklandık.

Biberonlar ayrıca diğer avantajlarının yanı sıra, kolay temizlik veya basit saklamaya izin veren kullanışlı tasarımlar tercih ettik. Bebeğinizin başarılı bir şekilde biberona geçişi olduğunda meme ucunun şekli ve hissi de gerçekten çok önemlidir. Bu nedenle biberonlarla birlikte verilen meme uçlarının güvenli ve akışı tasarımının bebek için uygun olmasına dikkat ettik.

İşte yeni doğan bebeğiniz için en iyi biberon çeşitleri ;

Genel Olarak En iyi Biberon

Dr. Brown’s Options Geniş Ağızlı Cam Biberonlar

Dr. Browns Options en iyi bebek biberonu
Dr. Browns Options en iyi bebek biberonu

Artıları: Yeni doğandan büyük bebeğe kadar kullanılabilir, bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Eksileri: Ne Beklemeli topluluğundaki bazı ebeveynler sızıntıdan şikayet ediyor

Anneler arasında favori bir marka olan Dr.Brown biberonlarında gaz ve bebeklerde koliği azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmış özel tüplü havalandırma sistemi bulunmaktadır. Tüp içerdeki havayı biberonun alt tabanına ittirir, buda beslenme sırasında bebek tarafından havanın yutulmasını engeller.

Dr.Brown biberonlarındaki emzik tasarımı ayrıca süt akışını yavaşlatır. Kusma ve gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur. 150ml. / 260 ml. kapasiteli biberonları bulaşık makinelerinin üst raflarında rahatça yıkanabilir.

Ayrıca bazı uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Konuşma dili patoglarının önerdikleri şişelerle aynı şişe tasarımına sahiptirler. Bebeğin ilk aylarında şekillenen damak ilerde katı gıdaya geçtiklerinde kas gelişimini etkiler ve dil gelişimine yardımcı olur. Doğru biberon şişesi ise bu sürece destek olmaktadır.

Özellikle bebeğinde reflü olan anneler Dr. Brown’ın biberonlarını kullanmaktadırlar.

Kusmayı Önlemek için En iyi Biberon

NUK Pürüzsüz Akışlı Anti-Kolik Biberon

NUK Pürüzsüz Akışlı Anti-Kolik Biberon
NUK Pürüzsüz Akışlı Anti-Kolik Biberon

Artıları: Sıkı ve Yoğun, Yavaş Akışlı Gaz ve Kusmayı Azaltır.

Eksileri: Kapasitesi küçük olduğundan, bebeğiniz büyüdüğünde yenir bir biberon satın almanız gerekecektir.

147 ml büyüklüğündeki NUK biberonlarının emzikleri ”Smooth Flow” özelliği dedikleri akış hızını ayarlamalıdır. Bu daha uzun beslenme süresi seven bebekler için çok iyi bir biberondur. Ayrıca yerleşik olarak bir sıcaklık göstergesi bile bulunmaktadır. Sütün çok sıcak olduğunda biberonun yanındaki mavi termometre kaybolur, içilmesi güvenli olduğunda yeşil renkle görünür olmaktadır.

Meme uçları asimetrik şekli sayesinde ağız gelişimini destekler ve daha çok gerçek meme ucu hissi vermek için tasarlanmıştır. Böylece bebeğin onu daha rahat kavramasına neden olmaktadır. Şişe boyutları genelde 147 ml. kapasiteli olduğundan daha sık beslenen yeni doğan bebekler için en iyi biberon olarak kabul edilmektedir. Ayrıca anneler için hafif içe kıvrımlı olması nedeniyle tutmayı kolaylaştırmaktadır.

NUK Biberon Kapasitesi; 147 ml.

Bu yazı ilgilinizi çekebilir; Kolik Bebek için Çözümler

Emzirilen Bebek İçin En İyi Biberon

Philips Avent Doğal Biberon

Philips Avent Doğal Biberon
Philips Avent Doğal Biberon

Artıları: Set olarak satılır. Yeni başlayanlar için bütün malzemeler mevcuttur.

Eksileri: Arada sızıntılar olmaktadır, Sterilizasyon makinesi şişeleri tamamen kurutmamaktadır.

Bu biberonu kullanan anneler genelde şişelerinin kolay temizlenebilir olduğundan bahsetmektedirler. Anne göğsüne benzeyen geniş ve düz meme vardır. Bu sayede bebeklerin biberonla beslenme ve emzirme arasında geçiş yapmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Philips Avent biberonlarındaki meme ucunun yumuşak ve esnektir. Bu nedenle bebek anneden emiyormuş gibi hisseder ve teselli olur. Bebek biraz büyüdüğünde şişenin boyutlarının uygun olmasından dolayı bebek kendi biberonunu kolayca tutmasını sağlamaktadır.

Bu biberonun özellikleri arasında bebek süt içerken içerisine hava karışmasını engellemesi de bulunmaktadır. Set olarak satılmaktadır. Set içerisinde büyüklü ve küçüklü 4 adet şişe, 4 meme ucu, temizliği kolaylaştıran Sterilizasyon makinesi, 1 şişe fırçası ve iki adet emzik bulunmaktadır.

Philips Avent Biberon Kapasitesi; 118 ml. / 266 ml.

Gazlı Bebekler için En İyi Biberon

Playtex Bebek Ventaire

Playtex Bebek Ventaire
Playtex Bebek Ventaire

Artıları: Dönebilen alt kısımları , şişenin her köşesinin temizlenmesini kolaylaştırır.

Eksileri: Lastik contayı araya koymayı unutursanız, sızdırma yapar.

Bu ilginç tasarımlı biberonlarda çıkarılabilir alt kısımlar temizliği kolaylaştırmaktadır. Set olarak satılır 177 ml. lik 3 adet şişe ile birlikte gelmektedir. Böylece sürekli elinizin altında temiz biberon bulunmaktadır. ayrıca biberonun açısı sütün meme ucuna akmaya devam etmesini sağlayarak, hava boşluğu yaratmadığından bebeğinizin gaza neden olan havayı emme olasılığını oldukça azaltmaktadır.

Playtex Bebek Ventaire biberonlarının havayı emme ucu, bebeğin hava yutmasını engellemek için havalandırmalı bir tabanı bulunmaktadır. Bazı diğer havalandırmalı biberonlar emzik kısmından havayı emip tabana doğru yönlendirirken, ventaire doğrudan tabandan içeri çeker. Süt veya mamanın hava ile temaz etmemesini sağlar. Bu benzersiz tasarımın ek bir avantajı ; tutuşunun hem anne hem bebek için oldukça rahat olduğudur.

Platyex Ventaire Biberon Kapasitesi; 177 ml.

En iyi Biberon Emziği Çeşitleri

Satın aldığınız biberonlarda meme ucu bunulur, ancak meme uçları ayrıca satın alınabilmektedir. Meme uçları en iyi biberon kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu durum özellikle özel beslenmeye ihtiyaç duyan bebekler için çok yararlıdır. Bebeğiniz için en iyi biberon ucunun hangisinin olduğunu bulmak için birkaç farklı ve değişik boyutlarda uç deneyebilirsiniz.

  • Geleneksel Meme Uçları; Bunlar genelde biberonla birlikte verilen çan şeklinde, lateks meme uçlarıdır.
  • Ortodontik Meme Uçları; Bebeğin damağını korumak için tasarlanmış bu meme uçlarının genelde üst tarafı şiş, taban kısmı ise düzdür.
  • Düz Tepeli Meme Uçları; Daha çok göğüse benzeyen bu meme uçlarının taban kısmı daha büyük ve üst kısmı daha düzdür.
  • Vakum Önleyici Meme Uçları; Bebeğin aldığı hava miktarını sınırlayarak kolik ve gaz oluşumunu önlemek için tasarlanmıştır.
  • Çok Akışlı Uçlar; Bunlar, aşamalı ve ayarlıdır. ( örneğin 1.seviye 2.seviye ) Akış sağlayabilecek şekilde tasarlanan bu uçlar ayarlanabilir konumdadır.
  • Tek Kullanımlık Meme Uçları; Steril açıdan çok kullanışlı olan bu meme uçlarının tek kullanımdan sonra atılması gereklidir. Ayrı ayrı poşetlerle ambalajlanmışlardır.

error: Content is protected !!