İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur? Disparoni Nedir?

İlişkide Ağrı Neden Olur Disparoni Nedir
ilişkide ağrı nedenleri nelerdir? disparoni nedir?

Dünyada her dört kadından biri mutlaka ilişki sırasında ağrı yaşamaktadır. Bu ağrının sebebi hamile kalmayı bile engelleyebilen disparoni olarak bilinmektedir. Eğer ağrılı bir ilişki yaşıyorsanız bu sizin doğurganlığınızı bile etkileyebilecek bir durumun olduğunu gösterebilmektedir.

İlişkide ağrı yaşamak hamile kalmanızı zor veya imkansız hale getirebilir. Özellikle yumurtlama dönemlerinde ilişkinin ağrısına dayanamıyorsanız, hamile kalamazsınız. Bu makalede İlişki sırasında ağrı söz konusu olduğunda bu durumun normal olup olmadığını, hangi tıbbi durumun bu ağrıya sebep olabileceğini ve bu sorunla nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İlişki sırasında ağrı, erkeklerinde yaşadığı bir sorun olmasına rağmen bu makalede kadınların yaşadığı ağrının nedenlerini ve disparoni nedir? sorusuna cevap arayacağız.

İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Bu durumu ara sıra yaşamanız normal olarak kabul edilebilir. Örnek olarak; bir kadının ilk defa ilişkiye girmesi ağrı yapabilmektedir. Bu deneyimsizlik veya kaygı nedeniyle olabilmektedir. Genel anlamda bakıldığında ilk cinsel ilişki ağrı vermemeli ağrı veya kanama yapmamalı hatta ilk cinsel deneyim kadınlarda iyide hissettirebilmektedir.

Ağrılı bir ilişkinin bir başka sebebi ise zorlayıcı ve rahatsız edici bir pozisyonda ilişkiye girmektir. Bu durum serviks‘e ( rahim ağzı ) zarar verebilir, buda ağrıya neden olabilmektedir.

İlişki Sırasında Ağrı Nedenleri Nedir ? Disparoni Neden Olur ?

İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur Disparoni Nedir
İlişkide Ağrı Neden Olur? Disparoni Nedir?

İlişki sırasında ağrı yaşamanın tıbbi terimi diparonidir. Yaşadığınız ağrı tıbbi bir durumun belirtisi olabilir. Bu koşullar doğurganlığınızı etkileyebilir veya hamile kalmayı zorlaştırabilir. Doğurganlığı etkileyebilecek ilişkide ağrı yaşamanın nedenleri ise şu şekildedir;

  • Yapışma
  • Endometriozis
  • Fibroidler
  • Sağlam veya Sıkı Kızlık Zarı
  • Yumurtalık Kistleri
  • Pelvik İnflamatuar Hastalığı
  • Vajinal Agenezi
  • Vajina Kuruluğu

Kadınlarda Yapışma Nedir ?

Yapışmalar aslında yara dokusunu oluşturan bantlardır. Daha önceden kaptığınız bir enfeksiyon veya geçirdiğiniz ameliyattan kaynaklanan pelvik bölgesinin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir.

Endometriozis Nedir ?

Endometriozis ile disparoni, yumurtlama ve regl olmaya yakın dönemde olursa daha kötü ağrı yapabilir. Bu ağrı genellikle giriş kısmından daha çok derinde hissedilmektedir. Diğer endometriozis semptomları arasında şiddetli adet krampları, sık idrara çıkma veya büyük abdest yaparken ağrı görülebilmektedir.

Fibroidler Nedir ?

Fibroidler, rahim duvarında veya rahimin içinde büyümüş kanserli olmayan tümörlerdir. Bu tümörler ilişki sırasında ağrı yapabilmektedir. Rahim, serviks veya pelvik bağlarının herhangi bir yerinde oluşup basınç yaparak disparoniye neden olabilmektedirler.

Sağlam veya Sıkı Kızlık Zarı Nedir ?

Kızlık zarı, vajinanın açıklığını çevreleyen çok ince bir zardır. Genelde bütün açıklığı kapatmaz ama zamanla uzayan küçük bir deliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda kişiye bağlı olarak kızlık zarı doğal olarak gerilme gerçekleştirmez ve kalın ve sıkıdır. Buda ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Cerrahi müdahale edilmezse doğurganlığı etkilemektedir.

Yumurtalık Kistleri Nedir ?

Kadınlarda oluşan yumurtalık kistlerinin bir çoğu kendi kendine kaybolmaktadır. Ama %5 veya %10 u ameliyat gerektirmektedir. Yumurtalık kistleri genelde ilişkide sırasında ağrı yapmaz ancak daha sonra ilerledikçe sorun yaratabilir. Kistler hastalık olarak tek başına bir doğurganlık sorunu yaratmaz, zamanında müdahale etmek gereklidir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı Nedir ?

Anne Sağlığı denildiğinde dikkat edilmesi gerekenlerden biride Pelvik İnflamatuar Hastalığı ‘dır. ilişkide disparoni nedir ? gibi sorularla doktorlara danışan hastaları için dikkat etmesi gerektiğini sık sık vurgulamaktadırlar. Pelvik İnflamatuar Hastalığında ilişkide ağrı girişten çok derinde hissedilmektedir. Bu durumda ağrı genellikle skar dokusundan veya enfeksiyondan kaynaklanan yapışıklıktan meydana gelmektedir.

Vajinal Agenezi Nedir ?

Agenezi her 5.000 kadından birini etkilemektedir. Vajinal Agenezi vajina tam olarak gelişmediğinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta cerrahi işlemle normal bir cinsel ilişki mümkün olabilmekte ve vajinal bir açıklık oluşturmaya yardımcı olabilmektedir. Ancak bu hastalık ilişkide ağrının yanı sıra gebelik konusu da imkansız hale getirmektedir.

Vajina Kuruluğu Nedir ?

Vajina kuruluğu özellikle düşük östrojen seviyeleri ile birleşirse, hafif bir rahatsızlık sorunundan daha çok ağır bir ağrıya dönüşebilmektedir. Bu ağrı vajinanın girişinde ortaya çıkar ve hormonal dengesizlik gösterebilir. Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkileri ile bu hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Bu koşullar altında ilişki sırasında ağrı çıkabilir, ancak çoğunda ağrıyı giderici tedaviler uygulanabilmektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir ; Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Başarı Oranı

İlişkide ağrı Hamile Kalmayı Zorlaştırır mı ?

Bazen ilişki sırasında ağrı sebep olarak doğurganlığı doğrudan etkilemez. Ancak ilişkinin ağrılı olması hamileliği zorlaştırarak imkansız hale getirir. İki şekilde gerçekleşen ilişki sırasında ağrı vulvodini ve vajinismustur.

Vulvodini, vulva bölgesinde veya vajina girişinde oluşan bir ağrıdır. Ağrı her zaman, bazen veya sadece dokunulduğunda bile bile oluşabilmektedir. Kadınların %6 veya %20 si hayatlarının bir döneminde mutlaka üç aya kadar vulvodini yaşamaktadırlar. Bunun neden ve ne sebeple olduğu belirsizdir, tedavi için genellikle bazı testler yapılması gerekir.

Vajinusmus, çok yaygın olarak görülen bir ilişkide ağrı durumudur. Vajinaya girildiğinde yaşanan bu şiddetli ağrıyı kadınlar genellikle ”yırtılma ve ‘yarılıp açılıyor” hissi olarak tanımlarlar. Ağrı durumu sürekli olmakla birlikte bazen aylarca veya yıllarca ağrısız bir zamandan sonra tekrar nüksedebilmektedir.

Sonuç olarak ilişki sırasında ağrı utanılacak bir durum olmamakla birlikte kesinlikle sizin suçunuzda değildir. Bu tıbbi bir durumdur ve sizi asla tanımlayamaz. Ne yazık ki her doktor bu hastalığı ciddiye almamakta ve disparoni nedir ? sorunsalına açıklayıcı yaklaşmamaktadır. Tedavi yöntemleri konusunda yeterli düzeyde olmayan bazı doktorların size yardımcı olamaması gibi durumlarda mutlaka başka bir doktorla görüşmelisiniz.

Kaynak ; İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur? / Disparoni Nedir?

error: Content is protected !!