Evde Kepek Tedavisi

evde kepek tedavisi
Evde En Etkili Kepek Tedavisi Yöntemleri

Evde kepek tedavisi mümkün mü? Kepek, insanı oldukça rahatsız eden ve sinir bozucu bir saç sorunudur. Bu kafa derisi sorunu, kafa derinizin tahriş olmasına aynı zamanda saç dökülmesine neden olur. Eğer zamanında tedavi edilmezse yüz ve sırt sivilcesi gibi cilt sorunlarının da bir nedeni olabilir. Ayrıca bu beyaz pullar, siyah giysilerin üzerinde dökülür ve ortaya hoş olmayan bir görüntü meydana gelir.

Bu sorunu tedavi etmek için başvurabileceğiniz birçok kepek şampuanı markası vardır, ancak bazen ondan tamamen kurtulmak için şampuandan fazlasına ihtiyacınız vardır. İşte kafa derinizi nefes almasını sağlamak, rahatlatmak ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olacak evde kepek tedavisi ipuçları. 

Elma Sirkesi Kepek Düşmanıdır

Evde kepek tedavisi için en etkili yöntemlerim başında elma sirkesi gelir. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra eşit miktarda elma sirkesi ve su karışımını kafa derinize ve saçınıza masaj yapın. İki dakika bekletin ve sonra ılık suyla durulayın. Banyodan sonra eğer kullanıyorsanız Saç kremini sadece saç uçlarınıza uygulayın. Elma sirkesi, kafa derisinin ph seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Kafa derisini ve saçı nemlendirirken kepekleri kafa derinizden söker.

Bu yazı İlginizi Çekebilir ; Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları

Evde Kepek Tedavisi için Çay Ağacı Yağı

Şampuanınızın kepekle mücadelesinin etkilerini arttırmak için şampuana iki ila üç damla çay ağacı yağı ekleyin ve ardından saçınızı köpürtün. Bunu her banyo yaptığınızda uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı, cildinizi sivilcelerden arındırmak için faydalı olduğu gibi saç derisinin tazelenmesine ve temiz kalmasında çok etkilidir.

Kepek için Karbonat Kullanın

Evde kepek tedavisi için karbonat
Karbonat kepek tedavisi için çok etkilidir.

Banyo sırasında şampuanınızı avucunuzun içine aldığınızda bir çay kaşığı karbonat ekleyin, karıştırın ve ardından saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama saç derinizdeki ölü deriyi ve kepekleri söküp atacaktır. Bu uygulamadan sonra saç kremi kullanmayı unutmayın. Karbonatı saçınız için haftada yalnızca bir veya iki kez kullanın, bundan fazla değil.

Evde Kepek Tedavisi için Aloe Vera

Kepeğin neden olduğu tahrişi ve iltihabı yatıştırmak ve bunun sonucunda oluşan beyaz pullardan saç derinize zarar vermeden kurtulmak için biraz taze aloe vera jeli ile saçınızı yıkamadan bir saat önce saç derinize masaj yapın. Her zaman kullandığınız şampuanınızla yıkamayı yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepek Neden Olur?

Birçok sebebi bulunmaktadır. Kuru cilt, yağlı cilt , beslenme , hijyen ve stres ancak çoğu bilim insanı kepeğin aslında bir mantar enfeksiyonundan kaynaklandığını belirtiyor.

Kepeğe Ne iyi Gelir?

Genelde kişi doktora gitmeden evde doğal yöntemler denerken en yaygın davranış ise kepeğe karşı şampuan kullanmaktır. Günümüzde Kepek sorunu kolaylıkla engellenebilmektedir.

Kepek Saç Dökülmesi Yapar mı?

Kepek kafa derisinden ölü hücrelerin dökülmesidir. Saç derinizin kaşınmasına ve dökülmesine neden olan kronik bir durumdur. Zamanında tedavi edilmezse kafa derisini kaşıntılı ve iltihaplı hale getirerek saç dökülmesine neden olabilir.

error: Content is protected !!