Süt Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Süt Arttırıcı Besinler
Süt Arttırıcı Besinler

Emzirmeyi desteklemek için süt arttırıcı besinler kullanmalısınız. Artık her yeni annenin doğal olarak başvurduğu, süt arttırmak için neleri yemesi veya yememesi gerektiğini, gerçekten anne sütünü arttıran yiyecekler olup olmadığını merak ediyor musunuz. Unutmayın pek çok besin anne sütünü arttırabilir.

Dünyanın her yerinde, farklı kültürlerdeki kadınlar, süt üreten yiyecekleri doğumdan hemen sonra ve emzirirken yerler. Bu besinler vitamin ve minerallerle doludur ve anne sütü üretimine yardımcı olurlar.

İşte Süt Arttırıcı Besinler

Kepekli Tahıllar 

Kepekli tahıllar, emziren anneler için çok besleyicidir. Ayrıca anne sütü yapımında çalışan hormonları destekleyen özelliklere sahip oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, tam tahıl yemek anne sütü üretiminizi artırabilir. Daha fazla anne sütü yapmak için kullanılan en yaygın tahıl, yavaş pişirilmiş eski moda yulaf ezmesidir. Ayrıca arpa, tam tahıllı esmer pirinç, yulaf ezmeli kurabiye veya tam tahıllardan yapılan diğer yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Süt Arttırıcı Besinler Vazgeçilmezi Koyu Yeşil Sebzeler: 

süt arttırıcı besinler
süt arttırıcı besinler

Yonca , marul, lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler , özellikle kalsiyum olmak üzere bir çok besinle doludur. Ayrıca anne sütü üretimi üzerinde olumlu etkisi olabilecek mineraller içerirler.

Anne Sütü için Rezene ;

Süt arttırıcı besinler arasında rezene en çok kullanılandır. Rezene Akdeniz’den gelen bir bitkidir. Tohumları birçok farklı yiyeceğe lezzet katar, ancak rezene aynı zamanda pişirilebilen veya çiğ olarak yenebilen bir sebzedir. Rezene bitkisinin soğanı, sapı ve yaprakları yenilebilir ve bunları çorbalara, güveçlere veya diğer rezene tariflerine ekleyebilirsiniz. Rezenede bulunan bitki östrojenleri, emziren annelerin daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olur.

Sarımsak ;

Sarımsak çok besleyicidir ve çoğu beslenme diyetine sağlıklı bir katkıdır. Aynı zamanda, emziren annelerin daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olan bir besin olduğuna inanılıyor. Sarımsağın anne sütüne giren güçlü bir aroması vardır ve bazı bebekler bu tadı seviyor gibi görünüyor.  Çünkü araştırmalar, sarımsak aromalı anne sütünün, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha uzun süre emzirilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.  Öte yandan, bazı çocuklar sarımsağın anne sütüne geçen aromasını pek sevmeyebilirler. Çocuğunuz, siz sarımsak yedikten sonra emmiyorsa, bir süre sarımsaktan uzak durmayı deneyebilirsiniz.

İlgili Yazı ; Anne Sütünün Tadı Nasıldır?

Nohut ;

Süt arttırıcı besinler arasında bulunan nohut, Akdeniz ve Orta Doğu yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bir baklagildir. Emziren anneler, eski Mısır zamanlarından beri daha fazla anne sütü üretsin diye nohut yerlermiş. Nohut, protein bakımından zengin besleyici bir besindir. Ayrıca süt üretimini hızlandıran bitki östrojenleri içeririr. Makarna veya salatalara nohut ekleyebilirsiniz. Nohuttan yapılan lezzetli bir ezme veya sos olan humus, bu çok sağlıklı fasulyenin tadını çıkarmanın başka bir yoludur.

Susam ;

Susamın Kalsiyum ve östrojen oranı yüksektir. Emziren anneler, daha fazla anne sütü üretmek için susam kullanırlar. Susam tohumlarını tek başına, hazırladığınız tariflerde bir bileşen olarak, salataların tepesinde veya diğer tohumlar, kuruyemişler ve kuru meyvelerle karıştırılmış şekilde yiyebilirsiniz.

Süt Arttırıcı Besinler Arasında Badem Çok Tercih Edilir.

Özellikle çiğ badem çok sağlıklıdır. Protein ve kalsiyum doludur. Pek çok emziren anne, anne sütünün kremasını, tatlılığını ve miktarını artırmak için badem yemeyi veya badem sütü içmeyi tercih eder.

Keten Tohumu ve Keten Tohumu Yağı ;

Susam tohumları gibi keten tohumunda da anne sütü üretimini etkileyen kalsiyum ve Östrojen bulunur. Keten tohumu ayrıca esansiyel yağ asitleri içerir.

Taze Zencefil Kökü ;

Taze zencefil sadece beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda anne sütü üretimini artırabilir. Pişirdiğiniz yemeklere kolayca taze, çiğ zencefil ekleyebilirsiniz. Ayrıca çiğ zencefili kaynatıp çay yaparak günlük rutininize zencefil ekleyebilirsiniz. Taze zencefil güvenli kabul edilir ancak doktorunuza danışmadan zencefil takviyeleri almamalısınız.

Bira Mayası ;

Bira mayası, B vitaminleri, demir, protein, krom, selenyum ve bir çok mineral içeren çok sağlıklı bir besin takviyesidir. Emziren anneler için sadece daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla enerji verir, ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir ve lohusa depresyonundan kurtarabilmektedir. Bira mayasını tablet veya toz halinde bulabilirsiniz.

Süt Arttırıcı Besinler Bitki Çayı ;

Evet çay bir içecek, yiyecek değil. Ancak süt arttırıcı çaylar yiyeceklerden ve bitkilerden yapılabilmektedir. Süt üretimini artırmak isteyen kadınlar için en yaygın seçeneklerden biridir. Emzirme çayı, emzirmeyi desteklemek ve anne sütü üretimini artırmak için birlikte çalışan tek bir bitki veya bir bitki kombinasyonu içerir. Emzirme çayında bulunan otlar arasında  çemen otu ,  mübarek devedikeni ,  deve dikeni ve rezene bulunmaktadır.   Çaylar anne sütü üretimini artırmanın yanı sıra rahatlatıcı özellikleri vardır. Artı, hazırlamaları da çok kolaydır.

Emziren her anne yediği süt arttırıcı besinler ‘in iyi sonuç verdiğini görmek ister. Dengeli beslenirseniz, bu yiyeceklerin çoğu zaten süt üretiminize faydası olur.  Bu besinlerin çoğu sağlıklı ve besleyici olduğundan, birkaç tane daha eklemeniz uygun olacaktır.

İlgili Yazı; Anne Sütü Alan Bebekler Daha mı Zeki?

Herşey Gibi Bu Sağlıklı Besinleride Fazla Tüketmek Zararlıdır, Süt üretiminizin artmasından sonra zamanla azaltmaya başlamalısınız..

Yediğiniz besinler işe yarıyor gibi görünüyorsa, anne sütü üretiminizdeki artışı dikkatle izlediğinizden emin olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir noktaya ulaştığınızda, yediğiniz besinlerin miktarını azaltmaya başlayın.

Süt üretiminizi artırmaya devam ederseniz, çok fazla anne sütü elde edebilirsiniz. Aşırı miktarda anne sütü üretimi, meme büyümesi , tıkalı süt kanalları ve mastitis gibi tamamen farklı bir dizi soruna yol açabilmektedir.

Süt arttırıcı besinler taze versiyonlarını yemek anne ve bebeği için güvenli ve hatta sağlıklıdır. Tabii ki, her şey gibi aşırıya kaçmamak gerekiyor. Bir besini Çok fazla tüketmek asla iyi bir fikir değildir. Ayrıca takviyelerin taze yiyeceklerle aynı olmadığını da unutmamalısınız. Bu süt artırıcı gıdaların herhangi bir işlenmiş hazır versiyonunu almadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular ;

Sarımsak Gaz Yaparmı ?

Hayır Böyle bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ancak Sarımsak anne sütüne aromasını verir bunuda bazı bebekler sevmez. Ancak araştırmalara göre büyük çoğunluk bebeklerin emme sürelerinde artış gözlemlenmiştir.

Süt Artıran Çaylar işe Yarıyor mu?

Evet yarıyor , Süt arttıran çaylar bitki veya meyve, sebze türevlerinden oluşmaktadır. özellikle deve dikeni ve rezene süt arttıran çaylar arasında en çok tercih edilenidir.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir ?

Bunun için bir çok yöntem kullanılmaktadır. pompa ile arttırma sağlıklı beslenme süt yapıcı çaylar hepsin kişiden kişiye farklılık gösteren fayda sağlar.

error: Content is protected !!