Anne Sütünün Tadı Nasıldır ?

Anne Sütünün Tadı Nasıldır?
Anne Sütünün Tadı Nasıldır ?

Anne sütünün tadı genellikle şekerli ve kremsi olarak kabul edilir, ve hoş sayılabilecek bir tada sahiptir. Ancak bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Anne sütünün tadı nasıl değişir. Anne Sütü lezzetini etkileyen faktörler nelerdir ? gelin birlikte göz atalım.

Diğer yiyecekler gibi anne sütünün tadı kişiye göre farklılık gösterebilir. Tat, genetiğinize, kültürünüze ve yaşamınız boyunca yediğiniz yiyeceklere bağlı olarak zamanla değişir.

Anne Sütünün Tadı Neden Şekerli ve Kremsidir?

Anne sütü , süt şekeri laktozu içerir . Bol miktarda laktoz bir şeker türü olmasa da, çok fazlası bir araya geldiğinde oldukça tatlıdır.  Laktoz, anne sütünün ana bileşenlerinden biri olduğu için, yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve anne sütüne tad verir.

Anne sütü ayrıca yağ içerir . Sütteki yağ miktarı, kremamsı kıvamını belirler.  Anne sütü memeden ilk akmaya başladığında daha az yağ içerir. İnce ve sulu görünebilir. Süt akmaya devam ettikçe , yağ oranı daha yüksek ve daha kremamsı bir hale gelir.

Anne Sütünün Tadı Nasıl Değişir ?

Anne sütü, tatlı ve kremamsı olmanın ötesinde, her gün yediğiniz gıdalardan elde edilen tatlardan oluşur. Meyve ve sebzelerle dolu dengeli bir beslenmede , çocuğunuzu bu sağlıklı yiyeceklerin tatlarına maruz bırakmış olursunuz.

Uzmanlar , Anne sütüyle beslenen çocuğunuz büyüdükçe ve katı yiyecekler yemeye başladıkça, emerken beslendiğiniz gıdaları daha çabuk kabullendiklerini düşünürler.

İlginizi Çekerse Eğer ; Kolik Bebek için Çözümler

Anne Sütünün Tadı Birçok Faktörden Etkilenir

Hormonlar

Regl döneminizin geri dönüşünden veya yeni bir hamilelikten itibaren vücudunuzdaki hormon seviyelerindeki değişimler sütünüzün tadını etkileyebilir. Adet döneminizde emzirmek güvenlidir. Hamileliğiniz yüksek riskli olmadığı sürece tekrar hamile kalırsanız emzirmeye devam etmek genellikle güvenlidir.

Spor Yapmak

Vücudunuzda laktik asit birikmesi ve yorucu egzersizden sonra  göğüslerinizde oluşan terin tuzluluğu anne sütünüzün tadını değiştirebilir. Sporun Anne sütünüz üzerindeki etkisini en aza indirmek için egzersizlerinizi hafif veya orta düzeyde tutun. Tuzlu teri engellemek için bebeğinizi beslemeden önce göğüslerinizi yıkayabilirsiniz.

Kullandığınız İlaçlar

Bazı ilaçlar anne sütünün tadını değiştirebilir.  Yeni bir ilaca başlarsanız ve çocuğunuzun da emmediğini fark ederseniz, nedeni bu olabilir. Bu bir sorun evet , Doktorunuzla görüşmeniz gereken bir sorun..

Sigara içmek

Araştırmalar, sigara içtikten sonra vücudun ürettiği anne sütünün, sigara dumanının kokusunu ve tadını aldığını göstermektedir.   Bunu önlemek için emzirme öncesinden 2 saat boyunca sigara içmeyin.

ilgili yazı ; Emziren Anne Sigara içebilir mi?

Alkol

Alkol içmenin anne sütünün tadını etkilediği bilinmektedir. İçtiğiniz alkol vücudunuzdan ve anne sütünden atılması yaklaşık iki saat sürer.  Alkollü bir içecek içtikten sonra emzirmek için ne kadar uzun süre beklerseniz, anne sütünüzde o kadar az alkol olacaktır.

Dondurulmuş Anne Sütünün Tadı Nasıldır ?

anne sütünün tadı nasıldır ?
dondurulmuş anne sütü tadı nasıldır ?

Derin dondurucuda buzu çözünen anne sütünün tadı, sabun kokusu ve tadı verecektir. Çocuğunuza vermek yine de güvenlidir, ancak bebeğiniz bu farklı tadı beğenmeyebilir ve içmeyi reddedebilir.

Kendi Anne Sütümün Tadına Bakabilir miyim ?

Anne sütünüzün tadı hakkında endişeleriniz varsa veya sadece tadını öğrenmek istiyorsanız, tabiki deneyebilirsiniz.  Anne sütü doğal, sağlıklı bir besindir ve size zarar vermez. Kendi anne sütünüzü denemenin yanlış veya iğrenç hiçbir yanı yoktur.

Eşim Anne Sütünün Tadına Bakabilir mi ?

anne sütünün tadı nasıldır
eşim anne sütünün tadına bakabilir mi ?

Bazen kocalar meraklıdır ve anne sütünü de tatmak isterler. Onların da denemesine izin vermekte sorun yok. eşiniz bir bardakta denemek istiyorsa, sütünüzden geçebilecek bir sağlık sorununuz olmadığından eminseniz içmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kaynak ; Anne sütü Bileşimi ve biyo aktivitesi üzerine bir inceleme

error: Content is protected !!