Evde Saç Bakımı İpuçları

Evde Saç Bakımı İpuçları
Evde Hazırlayabileceğiniz doğal maskeler

Saç insanın görüntüsünü değiştiren en önemli unsurdur. Saçın kalınlığının, uzunluğunun ve parlaklığının, saçınıza nasıl davrandığınızla çok ilgisi vardır. Ancak bunlar aynı zamanda genellikle göz ardı edilen, kenara atılan kafa derisi sağlığınında bir parçasıdır. Evde saç bakımı ipuçları ve diğer önemli yapılması ve yapılmaması gerekenlerden size uygun olanı uygulayabilirsiniz.

Saç için Doğal Yağlar

Evde Saç Bakım İpuçları arasında doğal yağlar bulunmaktadır. Saçınız için yağ kullanımı kafa derisi sağlığı, saç sağlığı ve dokusu için harikalar yaratabilmektedir.

Evde Saç Bakımı için Kullanmanız Gereken yağlar..

  • Hindistan cevizi yağı:  Bütün saç tiplerinde işe yarar, her yerde kolaylıkla bulunur ve ekonomiktir. Kepeği giderir, saçı yumuşatır, kırık uçları onarır ve  saç uzamasını hızlandırır . Ayrıca saçı protein kaybetmekten korur. En iyi sonuçlar için sızma hindistan cevizi yağı kullanın.
  • Argan yağı: Argan yağı Fas’ta bulunan argan ağacının çekirdeklerinden elde edilebilmektedir.
  • E Vitamini ile deposudur. Bu onu kuru ve cansız saçlar için mükemmel nemlendirici yapar aynı zamanda saçtaki elektriklenmeyi azaltır.
  • Hint yağı: Hint yağı antik çağlardan beri saç sağlığı için saç dökülmesi için kullanılmaktadır. Hint tohumlarından elde edilen yağın saç için bir çok yararı vardır. Kırıkların onarılmasından kuru yapıdaki saçlara nem kazandırmasına kadar. Saçlardaki dökülmeyi azaltmasından , Saç derisi ve saç tellerinin sağlığını güçlendirmeye kadar.
  • Yer Paskalyası: Bu yağ, özellikle asya ülkelerinde tedavilerde ve güzellik endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yer paskalyası asitik özelliğinden dolayı tek başına kullanılamaz, ancak bir taşıyıcı yağ ile karıştırmalıdır. Saça masaj yapıldığında saç köklerini harekete geçirmeye yardımcı olur ve saç büyümesini hızlandırır.

Evde Saç Bakımı için Pirinç Suyu

evde saç bakımı prinç suyu

Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan Çin’in Huangluo köyü, “dünyanın en uzun saçlı kadınlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Buradaki kadınlar , sürekli korunan uzun, parlak ve  sağlıklı saçlara sahiptir. Peki bu muhteşem şekilde korunan saçlarının sırrı nedir? Eski ama son derece basit bir Çin ilacı – pirinç suyu ! Yüzyıllardır doğal bir şampuan olarak kullanılan ve durulanan bu sihirli iksir açıkça belliki harikalar yaratmaktadır.  Köydeki kadınların neredeyse seksen yaşına gelene kadar saçları beyazlamıyor. Çünkü Pirinç suyu saça uygulandığında, besin değeri çok yüksek olan bileşenleri mevcuttur.

Bunların yaklaşık yüzde 16’sı, hücre sağlığı için gerekli yapı taşları olan proteinlerdir. Trigliseridler ve lipitlerin her biri pirinç suyu bileşiminin yüzde 10’unu oluştururken, nişasta (Japon kozmetiklerinde hala kullanılan bir özüt) yüzde 9 oranında mevcuttur. Pirinç suyundaki karbonhidratlar, inositol, fitik asit ve inorganik maddeler diğer bileşenlerdir. Bir avuç beyaz pirinci iki fincan sıcak suda kaynatıp suyunu saçınıza sürdüğünüzde sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

İpucu: Pirinç suyu, saçınızı şampuanlarken kullanılabilirsiniz. Saç dökülmesini  ve beyazlamayı önlemek için şampuandan arınmış saçta durulama yapılabilmektedir.

İlgili yazı; Evde Kepek Tedavisi

Saç için Yumurta Maskesi

saç için yumurta maskesi
saç için yumurta maskesi

Yumurta belkide sağlıklı saçlar için en güçlü ilaçlardan biridir. Nedeni saç sağlığı için gerekli B vitaminleri sağlamasıdır.  B1 (tiamin), B2 (riboflavin) ve B5 (pantotenik asit) vitaminleri saç esnekliği, gücü ve genel sağlığı için çok faydalıdır.

Biyotin veya B7 Vitamini özellikle saç büyümesi için gereklidir. Folik asit ise erken saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olur. 

Hem sarısı hem de beyazı kullanın. Yumurta sarısı, kuru saçlar için nemlendirici görevi görür aynı zamanda çok sayıda besin maddesiyle saç için besleyicidir. Dahası, nemlendirici faydaları sayesinde saçın doğal parlaklığını korumaya yardımcı olur. 

İki yumurtayı kırın ve içindekileri bir kasede iyice çırpın. Saçın tamamına ve saç derisine masaj yaparak uygulayın ve on dakika bekletin. İyice durulayın ve her zamanki şampuan ve saç kremini kullanın.

İpucu: Güç ve parlaklık için saçınıza haftada en az üç kez çiğ yumurta kullanabilirsiniz.

Soğan Suyunun Saça Faydaları

Soğan Suyu Saç için Faydalı mı?
Soğan Suyu Saç için Faydalı mı?

Evde saç bakımı denince Soğan suyunu es geçmek olmaz. İster inanın ister inanmayın, soğan suyu  saç uzaması ve yeniden yapılanması için besinler ve minerallerle doludur. Antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerinden dolayı kafa derisini enfeksiyondan uzak tutar. Ayrıca saçın kırılganlaşmasını ve kırılmasını önleyen kükürt içermektedir. Saçın yaşlanmasını ve dolayısıyla beyazlamasını önleyen antioksidanlar içerir. Çok keskin kokulu bulursanız, kokuyu azaltmak için birkaç damla lavanta veya nane esansı yağı ekleyebilirsiniz.

İpucu: Üç soğanın suyunu sıkın ve masaj yaparak saça uygulayın. Beş dakika bekletin ve ardından durulayın.

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Evde saç bakımı için yeşil çay
Evde saç bakımı için yeşil çay

Yeşil çay saç köklerinin ve Dermal Papillae hücrelerinin sağlığı için harika bir antioksidan olan ve daha az saç dökülmesine ve saçın incelmesini önleyen EGCG içerir. Diğer faydaları arasında  kepek ve sedef hastalığı tedavisi yer alır. Saç derisinin pul pul olmasının sebebi olan saç derisinin protein seviyelerini düzenler. Yeşil çayın saça faydaları arasında besleme ve nemlendirmede bulunmaktadır.  Şampuanla birlikte kullanabilmektedir. Yada taze demlenmiş ve soğutulmuş bir fincan yeşil çayı saçınıza masaj yaparak uygulanabilmektedir.

Bu sihirli bileşen saçlar için çok faydalıdır. Banyodan sonra saç kremi niyetine kullandığınızda veya banyoda en son saç durulaması olarak kullanıldığında saçınızı daha yumuşak, daha pürüzsüz, daha beslenmiş ve uçların bölünmesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Bilgi :Yeşil çay, saç kökü sağlığına yardımcı olan, nemlendiren ve besleyen antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Saça Bira Sürmek Faydalımı?

Saç için Bira Faydalı mı?
Saç için Bira Faydalı mı?

Evde Saç Bakımı İpuçları arasında çok uygulanmayan ama sonuçları ispatlanan bira bulunmaktadır. Birada bulunan B vitaminleri her bir saç telini güçlendirir ve koruma sağlar. Ayrıca, malt ve şerbetçiotunda bulunan protein,  hasar görmüş saçları  maksimum ölçüde onarır, saçın yanlış kullanılan ürünlerden dolayı yıpranmasından, stres ve gebelik, doğum sonrası vb. Diğer faktörlerin etkilerinden korur ve yeniler. Saçınız parlak, pürüzsüz görünür.

İpucu: Saçın Kaybettiği protein seviyelerini yenilemek ve oluşturmak için saçınızı ayda en az iki kez bira ile yıkayın.

Evde Saç Bakımı için Bektaşi Üzümü

bektaşi üzümünün saça faydaları

Bektaşi Üzümü mucize bir meyvedir ve genellikle saç ürünlerine, saç toniklerine ve tıbbi ilaçlarda kullanılmaktadır. Bektaşi üzümündeki C vitamini, hücre yenilenmesini hızlandırabilmektedir. Hem saç uzunluğunu hem de hacmini uyaran kolajen proteini üretmeye yardımcı olmaktadır.  Meyve yüzde 80’in üzerinde nem içerir ve bu yüzden saçı nemlendirme özelliğine sahiptir. Doğal bir saç derisi temizleyicidir ve mikropları giderir. Aynı zamanda bünyesinde saçların beyazlamasını ve zarar görmesini önleyen antioksidanlar barındırır.

İpucu: Bir kasede 3-4 bektaşi üzümünü ezin. Posayı suyuyla birlikte tüm saça ve kafa derisine masaj yaparak uygulayın.

Sağlıklı Saçlar için Beslenmenize Dikkat Edin

Saç sağlığı aynı zamanda kafa derisinin altındaki kan damarları ile ilgilidir. Saçın canlı kısmı folikülde bulunur ve tıpkı diğer organlar gibi besinlerden ve kan dolaşımından beslenmektedir. Dolayısıyla, yeteri kadar iyi beslenmezseniz saçınızın donuk cansız ve kırılgan olacağını hemen fark edeceksiniz.

Protein, saçın her bir telini bir arada tuttuğu için sağlıklı saçların yapı taşıdır. Saç keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Saçınızı günlük şekillendirmelerinizde, kirlilikte ve streste saçtan ayrılma eğilimindedir. Süzme peynir, yağ, yoğurt ve yumurta, kümes hayvanları, baklagiller, mercimek, yeşil fasulye ve sınırlı miktarda soya gibi süt ürünleri bakımından zengin bir besin ağı tüketerek diyetinizdeki protein seviyelerini artırabilirsiniz.

Omega 3 yağ asitleri ayrıca saç derinizin ve saç köklerinizin kurumasını önlemek, iltihabı azaltmak ve saç büyümesini desteklemek için gereklidir. Erkek tipi  saç dökülmesi ve kadınlarda saç dökülmesi genellikle insülin direnci ile ilişkilendirilir ve bu da Omega 3 eksikliklerinin olduğunun belirtisidir. Somon, uskumru ve sardalye omega 3 bakımından zengindir.

Eğer balık sevmiyorsanız günlük Omega 3 dozunuzu avokado, keten tohumu, zeytinyağı ve cevizden alabilirsiniz.

Evde Saç Bakımı için Beslenme Bakım Sürecinizin Yapı Taşıdır.

Çinko, hormonlarınızı dengelemek ve RNA ve DNA üretimi için hayati öneme sahiptir. Bu da saç dokusunu etkiler. İstiridye, karides, midye, sığır eti, yulaf ezmesi, fasulye ve yumurta gibi besinler çinko kaynağıdır.

Selenyum, kafa derisinin dokularını oksidasyondan koruyan bir elementtir. Selenyum mantarlar, ayçiçeği tohumları, Brezilya fıstığı, esmer pirinç, tam tahıllı çavdar ve yengeçte bol miktarda bulunmaktadır.

Sağlıklı saç uzaması ve güçlenmesi için vücudun günde en az 18 mg demire ihtiyacı vardır. Yeşilliklerin içinde bol miktarda bulunan demiri bolca tüketmelisiniz.

İpucu: Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmak için omega 3 yağ asitleri, vitaminler, protein, demir, ve bolca sıvı tüketmelisiniz.

Saç Nemlendirme

Evde Saç Bakımı için diğer yapı taşı saçı hem içerden hem dışardan nemlendirmektir. Özellikle su ve hindistan cevizi suyu saçı nemli tutmada çok etkilidir. Bu vücut sağlığı içinde çok önemldir. vücudunuzun sağlıklı olması saçınızında sağlıklı olmasını sağlar. Hindistan cevizi suyu besin maddelerinin saç kökü hücrelerine taşınmasına yardımcı olan elektrolitler içerir.

Saç Nasıl Kurutulur?

En Sağlıklı olanı doğal kuruma veya sadece havluyla kurutma en iyi olanıdır. Saçınızı yıkar yıkamaz mikrofiber bir havluyla başınızı sarın. Fazla su atıldıktan sonra saç derisini ve saçı pamuklu bir havluyla hafifçe vurarak nemi hale gelene kadar kurulayın. Geri kalan ıslaklığın doğal olarak kurumasını bekleyin. Eğer aceleniz varsa saç kurutma makinesinin ısı ayarının en düşük seviyede olmasına özen gösterin.

İlgili Yazı; Kaz Ayağı Çizgileri için Doğal Yöntemler

Saç Bakımı Sıkça Sorulan Sorular;

Islak Saçla Uyumak Zararlımı?

Aslında genel olarak Hayır, Islak saçla uyumak zararlı değildir. Ama Saçlar tamamen ıslandığında en zayıf halindelerdir ve yeni yıkanmış saçla uyumak tellerin kırılmasına elektriklenmenin artmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Bunun için geceleri saçınızı yıkamamaya gayret gösterin, eğer başka seçeneğiniz yoksa yatmadan önce mutlaka saçınızı kurulayın. Ayrıca yatmadan önce güçlendirici bir saç kremi sürerseniz saçınızın hassasiyeti azalır.

Yaban Domuzu Kılı Fırçası Ne işe Yarar?

Saç dökülmesiyle mücadele etmek ve saç dokusunun korunmasını sağlamak için en iyisi yaban domuzu kılı fırçası kullanmaktır. Doğal yaban domuzu kılı fırçası sadece saça hafif dokunuşlarla kalmaz aynı zamanda doğal saç derisi yağlarının da iyi bir şekilde dolaşmasını sağlar ve kan akışını uyarır böylelikle sağlıklı saç büyümesi desteklenir.

Spor Yapmanın Saç Bakımına Katkısı Var mı?

Tabiki evet, spor yapmak yüz,baş ve kafa derisi dahil vücutta kan dolaşımının artması anlamına gelir. Buda sağlıklı saç kökleri demektir. Sporunuz bittikten sonra nemli bir havlu ile saç derisini ve saç köklerinizi yumuşak hareketlerle temizleyin. Saçı gün aşırı yıkamak saç tipinize göre zararlı olabilir, bu nedenle terle baş etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçla ilgili bir çok durum saçınızın ve saç derinizin yapısına bağlıdır. Saçınızı şampuanlamak kiri ve teri temizlerken saç derisini aşındırabilir. Kuru saç derisine sahip kişilerin saçlarını çok sık yıkamaları gerekmez, çünkü eğer sık yıkarsanız saç derinizdeki doğal yağlar deriden soyulur. Kuru cilt için haftada iki kez şampuanlanması normalken bu normal saç derisine sahip kişilerde gün aşırı olabilir. Yağlı saç derisine sahip olanlar eğer saçları yağlı görünüyorsa ve kontrol altına alınması gereken bir durum haline geldiyse her gün yıkayabilirler. Şampuanda önemli noktalardan biriside zararlı kimyasalların saç derisinde reaksiyona girmesini önlemek için sülfatsız ve parabensiz bir şampuan kullanılmalıdır.

error: Content is protected !!