Ultrasonda Kız Bebek Belirtileri

ultrasonda kız bebek belirtileri
Ultrasonda kız bebek belirtileri nelerdir?

Ultrason bir bebeğin cinsiyetini doğmadan önce belirlemek için uzun zamandır kullanılmaktadır. Ultrasonda kız bebek özellikle hamileliğin ilk aylarında erkek bebekle çok karıştırılmaktadır. Bebeğinizin cinsiyeti konusunda merakınızın zaman geçtikçe giderileceği ultrason görüntülerinin ilk zamanlarında belirsiz fetüsün kız mı erkek mi olduğu her zaman kafa karıştırıcı bir durumdur.

Bebeğinizin cinsiyetini doğmandan önce bilmek için kullanılan 3 çizgi yöntemi uzmanlar tarafından sürekli kullanılan ve test edilmiş bir yöntemdir.

Uzmanların bu konu hakkında belirttikleri gibi; gebelik sırasında bir bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin en yaygın ve güvenilir yolu, genellikle hamileliğin 18 ve 22 haftaları arasında yapılan ultrason taramasıdır.

Ultrason Nasıl Çalışır?

Herhangi bir ultrason bir uzman tarafından karnınıza sürülen iletken jel ve elindeki dönüştürücünün ekrana yansıması sayesinde yapılmaktadır. Bebeklerde de dokuların, sıvıların ve kemiklerin ekran görüntüsünün oluşmasını sağlayan bu sisteme ultrason adı verilmektedir.

Hamilelik boyunca bir kaç kez ultrasona girebilirsiniz. Ancak cinsiyet için en verim alabileceğiniz görüntü genellikle hamileliğin 20. Haftasında olmaktadır. Genel olarak hamileliğin 18 ve 22 haftaları arasında yapılan bu test, bebeğinizin bütün organlarının ve uzuvlarının beklendiği gibi gelişip gelişmediğini kontrol etmektedir.

Bütün bebeklerin hamileliğin ilk zamanlarında aynı cinsel organ görüntüsüne sahip olsalar da, ilerleyen zamanlarda ultrason sayesinde bu ayırım çok net fark edilmektedir.

Bebeğiniz karnınızda uygun bir pozisyonda olduğu sürece uzman size sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinizin cinsiyetini çok net şekilde söyleyecektir.

Ultrasonda Kız Bebek

ultrasonda kız bebek 20 haftalık
ultrasonda kız bebek, 20 haftalık kız bebek ultrason görüntüsü

Bebekler ultrasonda bakıldığında iyi bir uzman tarafından daha erken haftalarda tahmin edilebilmektedir. Yukarıdaki resim 20 haftalık bir kız bebeğine aittir.

Bir doğum uzmanının eğitimli gözleri sayesinde bebeğinizin kız olduğunu gösteren bazı ipuçları şunlardır;

Aşağıya Dönük Genital Tüberkül; Genital tüberkül aşağıdaysa bu bir kız bebeği işaret etmektedir. Bu nokta işareti zaman içerisinde uzamaz ve bunun yerine klitorise dönüşür.

Üç Çizgi; En çok kullanılan cinsiyet belirleme yöntemidir. Fetüsün genital bölgesinde üç hafif katmanlı çizgi hamburger işareti olarak da bilinmektedir. Bu çizgiler ultrasondaki kız bebeğin işaretleridir. Kadın cinsel organının işaretleridir ve tıbbi isimleri labia majora, klitoris ve labia minora’dır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Hamilelikte Uyku Pozisyonu

Ultrasonda Kız Bebek Ne zaman Belli Olur?

ultrasonda kız bebek
ultrasonda kız bebek ne zaman belli olur?

Normal şartlarda ultrasonda cinsiyet belirleme 18 veya 22 ci haftalarda olurken, bazı özel kliniklerde bu süre 16 haftaya kadar indirilebilmektedir. Bazı ileri teknoloji 3D veya 4D ultrasonlarla bebek sağlıklı büyüyorsa cinsiyet tespiti daha erken yapılabilmektedir.

Yazıda bahsedilen 3 çizgi bu gibi kliniklerde radyoloji uzmanları tarafından 16 cı haftadan itibaren tespit edilebilmektedir. Hamileliğin ilerlemesi ile bebek büyüdükçe labia şişmeye başlar ve bu onun görüntüsünü netleştirmektedir.

Erken teşhis için bebeğin uygun pozisyonda olması gerekmektedir. Örneğin bacaklarını sıkıştırmış bir erkek bebeğin görüntüsü ultrasonda kız bebek olarak görülebilmektedir.

Ultrasonda Kız Bebek için 3 Çizgi Her Zaman Görülür mü?

Bu ultrasonda 3 çizgiyi görmek her zaman mümkün değildir. Bebeğin ultrason sırasında bulunduğu pozisyon çok önemlidir. Bebeğin pozisyonu ve gelişimi normal olduğu sürece cinsiyet belirlemede çok iyi bir yoldur.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Görülebilir?

Bazı bebeklerde 16 haftalıkken görülebilmektedir. Genel olarak 18 / 22 haftalarında bebeğin cinsiyeti net olarak görülebilmektedir.

Gebelikte Bazı Cinsiyet Belirtileri

Halk arasında bir çok asılsız bebek cinsiyeti belirleyen tahminler bulunmaktadır.

Anne karnının sivri veya yassı olması, bebeğin sağda veya solda yerleşmesi; Annenin güzelleştiği gibi gerçek dışı değerlendirmelerle cinsiyet belirleme maalesef ki toplum içersin de oldukça yaygındır.

Ancak bu yukarıda belirtilen yöntemlerin hiç birisinin cinsiyet tahmini ile uzaktan veya yakından ilgisi bulunmamaktadır.

Kız bebek nasıl belli olur? Erkek bebek nasıl belli olur? gibi soruların cevabı ileri tıp imkanları sayesinde netlik kazanmaktadır. Bebeğin gelişme evresine ve pozisyonuna göre 16. haftada hatta 12. haftada bile cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Cinsiyet tahmininde ultrasonda kız bebek tahmini ultrasonda erkek bebek tahminine göre çok daha zordur.

Bu tahmin oranları arasında yapılan bir çalışmaya göre %10 luk bir yanılma payı mevcuttur.

Kaynak; FDA Ultrason Görüntüleme

error: Content is protected !!