Bir Memenin Diğerinden Daha Fazla Süt Üretmesi Normal mi?

Bir Memenin Diğerinden Daha Fazla Süt Üretmesi Normal mi
Bir Memenin Diğerinden Daha Fazla Süt Üretmesi Normal mi ?

Yeni bebek sahibi olan annelerin en önemli korku ve şüphelerinden biri, bebeğin emzirilmesi ve beslenmesi ile ilgilidir. Başarılı bir emzirmenin bebeğin tüm hayatı boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olacağı bilinen bir gerçektir. Bir memenin diğerinden daha fazla süt üretmesi normal mi? Sorusu, doğal olarak annenin duymuş olduğu endişelerin bir sonucu olarak sorulmaktadır.

Çocuğunuzun beslenme şekli, anne ve çocuk arasında benzersiz ve harika bir bağın oluşmasını sağlayan ve bir kadının hayatında benzersiz bir deneyim sağlayan bir andır.

Bebek sahibi olan annelerin dikkate alması gereken bu kadar çok şey varken, emzirme konusundaki şüphelerin çok olduğu açıktır ve haklı bir sebebe dayanır. Bu şüphelerin başında en yaygın olanlardan biri, bir memenin diğerinden daha fazla süt üretmesinin normal olup olmadığı sorusudur.

Emziren kadınların önemli bir kısmında görülen bu durum, annenin şüphelerini artırmaktadır. Anne bu durumda bir şeyleri yanlış yaptığını düşünebilmektedir. Bu durumun normal olup olmadığı ve neler yapılacağına dair detaylara aşağıda yer verdik.

Bir Memenin Diğerinden Daha Fazla Süt Üretmesi Normal mi?

Bir memenin diğerinden fazla süt vermesi emziren anneler için normaldir. En azından telaşa kapılacak bir durum olduğunu düşünmek yanlıştır. Süt üretiminin farklı olmasının altında basit birkaç neden olabilmektedir.

Vücudumuzun hiçbir yeri birbiri ile eşit değildir. Gözler, eller, ayaklar ve daha fazlası birbirine benzerlik gösterse de bir yerde mutlaka farklılıkları vardır. Bu durumun göğüslerde olması da normalken hele ki süt verme gibi bir durum için normal olduğunu söylemek daha mümkündür.

Asıl sorun iki göğüsten gelen sütün bebek için yeterli olmamasıdır. Böyle durumlarda anne sütünün artmasını sağlamaya çalışmanız gerekir. Anne sütünü artıracak mucizevi hiçbir şey olmasa da bazı yöntemler, sütün miktarını ve kalitesini artırabilir. Süt artırımına etki eden en önemli şeyler şunlardır;

Süt Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Süt Arttırmak için yapılması gerekenler ;

  • Yeterli ve kaliteli uyuyun.
  • Bol su için.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Stresten kaçının.
  • Günlük ihtiyacınız olan mineral ve vitaminleri alın.
  • Sağlıklı beslenin.
  • Bu süreçte daha rahat giyinmeye özen gösterin.
  • Bebeğinizi daha sık ve uzun süre emzirin.

error: Content is protected !!