Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek
Bağışıklık sistemini güçlendirecek 10 yiyecek

Bağışıklık sistemi güçlendirecek ve vücudunuzu mümkün olduğunca sağlıklı tutacak yiyecekler özellikle emziren anneler için hayati önem taşımaktadır. Annenin sağlıklı olması hem doğum öncesi hem de doğum sonrası anneler için bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için çok önemlidir.

Bu nedenle özellikle anne adaylarını hastalıklardan koruyacak 10 yiyeceği yakından inceleyelim.

1- Badem

Badem şu anda süper gıda listelerinin en başında. Alabileceğiniz en sağlıklı kuruyemişlerden biridir. Teknik olarak aslında badem bir tohumdur. Şeftali ve kayısı ile aynı aileden olan bu besleyici ağaç ,sağlığa birçok faydası ile bilinir. Her gün yaklaşık 24 adet (bir avuç) badem, ‘kötü’ kolesterolü düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

2- Sarımsak

Sarımsak Nefeste Hoş bir koku bırakmasa da Bağışıklık sisteminiz için çok faydalıdır. Sarımsak bakteri , Mantar ve Enfeksiyonlarla savaşabilir. Bilim adamları en kritik antioksidanları bile içerisinde bulundurduğunu belirmektedir. Bu antioksidanlar bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve sivilceye karşı korumaya yardımcı olur. 12 Haftalık büyük bir deney günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı riskini %63 azalttığını ispatladı. O kötü nefesi bir kenara koyun sarımsak bağışıklık sisteminin en iyi dostudur.

3- Zencefil

Sağlıklı beslenme denince zencefil bir mucize olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Sadece özel tadı nedeniyle değil, aynı zamanda zencefilin tıbbi amaçları olduğu için. Modern bilimsel araştırmalar, zencefilin faydalı etkisinin 100’den fazla biyo aktif maddeden geldiğini kanıtlamıştır.

Zencefil antiinflamatuardır ve direncinizi artırır. Hastaysanız taze zencefil dilimleri ile bir fincan çay içebilirsiniz. Zencefil ayrıca hasta olduğunuzda mide bulantısını azaltan bir madde içerir.

4- Tatlı Patates

Tatlı patatesler hem çok besleyici hem de çok sağlıklıdır. Tatlı patatesler A vitamini ve doğru miktarda C vitamini ile doludur. Ayrıca tatlı patatesler, vücudumuz tarafından kolayca A vitaminine dönüştürülebilen beta karoten içerir.

Bu vitaminler mükemmel bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Tatlı patates ayrıca ana antioksidan olarak da bilinen glutatyon içerir. Bu antioksidan, beyaz kan hücrelerinin üretiminde hayati bir rol oynar. Tatlı patates hamile anneler için ve katı gıdaya geçen bebekler içinde şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bu yazı İlginizi Çekebilir; Doğumdan Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

5- Brokoli

Brokoli en sağlıklı sebzelerden biridir. Bağışıklık hücrelerimizdeki antioksidanları ve enzimleri aktive eden sülforafan gibi birçok temel maddeyi içerir. Bu bağışıklık hücreleri, vücut hücrelerine zarar veren agresif maddeler olan serbest radikallerin yıkıcı işlerini yapmalarını engeller.

Hasar gören hücreler birçok hastalığın önde gelen nedeni olarak kabul edilir ,Brokoli sadece kanser değil, aynı zamanda romatizma, diyabet ve zayıf bağışıklık sistemi gibi yaşanan hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

6- Tavuk Çorbası

Bağışıklık sistemi için tavuk suyu çorbası
Tavuk suyu çorbası bağışıklık sistemi güçlendirmek için yıllardır tercih edilmektedir.

Tavuk çorbası, hasta olduğunuzda yemek söz konusu olduğunda gerçek bir klasiktir. Bitki çayları ve çorba gibi sıcak sıvılar, hasta olduğunuzda kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

Havuç, mantar, tavuk ve brokoli bir sebepten dolayı bu listede yer alıyor, bu yüzden daha sağlıklı bir yemek için onları çorbanıza ekleyin.

7- Mantar

Mantarlar çok sağlıklıdır çünkü düşük kalorili ve yağlıdır. Mineraller, vitaminler ve lif bakımından zengindirler. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler arasında önerilir.

Mantar B2 / B3 vitamini, folik asit , potasyum ve fosfor mineralleri içerir onları bağışıklık sisteminiz için temel yapı taşlarıdır.

8- İstiridye

Sümüksü tadı herkes tarafından sevilmez ancak istiridye bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için harika bir besindir. İyi işleyen bir bağışıklık sistemi için gerekli olan magnezyum ve çinko gibi minerallerle doludurlar.

Aynı zamanda istiridye protein, kalsiyum ve B12, B3, D vitamini yanısıra biraz C vitamini gibi çeşitli vitaminler içerir. Özellikle kış aylarında kreşe giden çocuklar için tavsiye edilmektedir.

Bu yazı İlginizi Çekebilir; Kreşe Giden Çocuğa Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir?

9- Havuç

Havuç sadece gözleriniz için iyi değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Havuç en iyi beta karoten kaynağıdır. Bu, vücudunuzda A vitaminine dönüştürülen bir antioksidandır. Bu vitamin, vücudunuzda her zaman yeterli beyaz kan hücresi bulunmasını sağlar.

Her gün 5 havuç yerseniz yeterince A vitamini alırsınız Ayrıca cildiniz de beslenmenize havuç ekleyerek size teşekkür edecek. Havuç, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun beta karotenden aldığı A vitamini cildinizi güneşten korumaya yardımcı olur.

10- Acı Biber

Acı biberin sağlığa faydaları genellikle hafife alınmaktadır. Acı biber antioksidan bakımından zengindir ve C vitamini ile doludur.Limondan bile daha fazla C vitamini içerir. Doğal olarak neden C vitamininin bu kadar sağlıklı olduğunu söylediklerini merak ediyorsunuz. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve bu da vücudunuzun direnç oluşturmasını sağlar.

Acı Biber içerisinde Kapsaisinin barındırır ki Bu maddenin boğaz pastillerin de ve bazı ağrı ve kaşıntı ilaçlarında da kullanılması boşuna değildir.

Bağışıklık sistemini Güçlendiren Doğal Yiyecekler Nelerdir?

error: Content is protected !!