Emziren Anne Sigara içebilir mi ?

emziren anne sigara
Emziren Anne Sigara içebilir mi ?

Emziren Anne Sigara içebilir mi ? Bebekli ilk günler streslidir. Sigara içmek, birçok insanın stresi azaltmasının bir yoludur. Sigaradaki psikoaktif madde olan nikotin, aynı zamanda en bağımlılık yapan maddelerden biridir ve bırakılması çok zordur.

Hamilelikte sigara içilmesiyle ilgili tavsiyeler açıktır, bebek için zararlıdır ve bundan kesinlikle kaçınılmalıdır. Hamile kalmadan önce sigara içtiyseniz, emzirirken sigara içilir mi Sorusunu merak edebilirsiniz.

Sigaranın Emzirmeye Etkisi

Sigaranın Emzirmeye Etkisi
Sigaranın Emzirmeye Etkisi

Bebeğinizi emzirmeden hemen önce sigara içiyorsanız nikotin sizin de bebeğinize iletilir. Nikotinin ömrü yaklaşık üç saattir, yani sigara içtikten sonra en az üç saat anne sütünde kalacaktır. 

Sigara içmek ayrıca süt üretiminizi de engeller ve bebeğinizin anne sütünüzden aldığı C vitamini seviyesini azaltır. Tekrar emzirmeden önce en az üç ila dört saat beklemeniz tavsiye edilebilir.

Ancak, bu kadar uzun süre beklemek her zaman mümkün değildir. Özellikle yeni doğmuş bir bebeğin daha sık yemeye ihtiyacı olduğu ilk haftalarda.

Sigaranın Bebeğe Zararı

emziren anne sigara içerek anne sütünden dolaylı olarak bebeğine zarar verir

Araştırmacılar, pasif içiciliğin zararlı etkileri ile anne sütü yoluyla bebeğe geçen nikotinin etkileri arasında ayrım yapmakta zorlanırlar çünkü pasif içicilikte nasıl zararı varsa , anneleri sigara içen bebeklerin çok çeşitli sağlık sorunları geliştirmelerinin daha muhtemel olduğu ve bunlardan bazılarının hayati önem arz ettiğini öne sürüyorlar.

Sigara Bebeğe nasıl zarar verir ? Emzirirken Sigaranın Bebeğe Zararları.. Emziren Anne Sigara içebilir mi ?

Nikotin, bebekler için aşağıdakiler dahil birçok sağlık riski taşır:

 • Ani bebek ölümü sendromu riskinde artış (SIDS veya “beşik ölümü”)
 • Artan solunum alerjisi
 • Zayıf büyüme

Nikotine maruz kalan bebekler genellikle kolik ve huzursuzdur. Ayrıca, hastanede tedavi gerektiren solunum ve sindirim sistemi hastalıkları riski daha yüksektir. 

Ayrıca ilginizi Çekebilir ; Kolik Bebek için Çözümler

Araştırmalar ayrıca sigara içen emziren anne için aşağıdaki maddelerin yüksek risk altında olabileceğini göstermiştir:

 • Apne (kısa süreli nefes almayı durdurma)
 • İşitme bozukluğu
 • Şaşılık veya göz tembelliği
 • Zayıf büyüme
 • Kusma
 • Enfeksiyon, alerji ve bağışıklık yetmezliği sorunlarına karşı savunmasızlık

Nikotin toksik bir maddedir. Anne sütü yoluyla yüksek düzeyde nikotine maruz kalmak, bebeklerde potansiyel olarak nikotin bağımlılığına ve nikotin zehirlenmesine neden olur, Emziren Anne Sigara içmemelidir.

Bebeklerde nikotin bağımlılığının belirtileri uyku bozuklukları, baş ağrısı ve sinirlilik gibi yoksunluk belirtileridir. 

Nikotin zehirlenmesinin belirtileri nadirdir ve çok fazla dumana maruz kalan bebeklerde ortaya çıkar. Bebeklerde nikotin zehirlenmesinin belirtileri şunları içerebilir:

 • Gri ten rengi, gevşek dışkı
 • Artan kalp atış hızı
 • Huzursuzluk (bebek kıpır kıpır kıpır kıpır veya suya basmaya çalışıyormuş gibi görünebilir veya çok yorgun görünebilir ancak gözlerini kapalı tutmakta güçlük çekebilir)
 • Beslenmeden sonra kusma

Emziren Anne Sigara Bırakabilir mi ?

emziren anne sigara yı bırakabilir mi
emziren anne sigara yı bırakabilir mi

Sigara içmek, üstesinden gelinmesi gereken en zor bağımlılıklardan biridir, ancak binlerce insan sonunda sigarayı bırakmada başarılı olmuştur. Aslında sigarayı Emzirirken bırakmak daha kolaydır. Çünkü Emziren anne sistemindeki bazı maddeler (prolaktin ve endojen opioidler) yoksunluk belirtilerini azaltır.

Ayrıca günde bir defa nikotin bandı kullanabilir ve emzirmeden üç ila dört saat önce çıkarabilirsiniz. Kendi başınıza bırakabileceğinizi düşünmüyorsanız, bu seçenek hakkında doktorunuzla konuşun.

Kaynak ; Nikotinin Bebekler Üzerinde Etkileri

error: Content is protected !!