Hamilelikte Kabızlık Nasıl Önlenir ?

Hamilelikte Kabızlık için Öneriler
Hamilelikte Kabızlık için Öneriler

Hamilelikte Kabızlık düzenli bağırsak hareketleri dışında anormal düzensizliklerden oluşur. Gebelikte kabızlık hamileliğin yaygın belirtilerindendir.

 Aslında , hamileyken kabızlıktan veya düzensiz sert bağırsak hareketlerinden ve bunlarla ilişkili olarak karın ağrısından muzdarip olmanız gerekmiyor.  Daha fazla ilerlemeden hamilelikte kabızlık önlenebilir.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur ?

Genelde Kadınlar hamileliğin yan etkilerinden olan kabızlığa yakalanabilirler, bu tipik olarak hamilelik hormonlarıyla ilgilidir. (bu da sindirim sistemini yavaşlatabilir).  Bazı insanlar hamilelikten önce kabızlık çekerler ve bu durum hamile kalındığında problemlerin devam edeceğinin veya büyüyeceğinin işareti olabilir.

Gebelikte Kabızlığın başka yan etkileri olabilir. Kabızlığı olan bazı kişilerde , rektumda çok rahatsız edici olabilen (ağrı, kaşıntı veya kanamaya neden olurlarsa) şişmiş kan damarları olan hemoroit gelişir.

Hamilelikte Kabızlık için Hayatınızda Birkaç Düzeltme Yapmanız Gerekir.

Birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmak, kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabilir ve halihazırda yaşadığınız kabızlığı giderebilir. Bu önlemler herkes için işe yaramasa da, birçok kişi düzenli beslenmenin bağırsaklarının hareket etmesine yardımcı olduğunu düşünüyor.

İlgili Yazı ; Hamilelikte ishal Neden Olur?

Gebelikte Kabızlık Önlemek için Daha Fazla Su için..

hamilelikte kabızlık
hamilelikte kabızlık yaşamamak için bol su tüketmelisiniz

Her gün yeterince su içmek bağırsak hareketlerinizin daha sık ve daha kolay geçmesine yardımcı olur.  Susuz kalmamak, özellikle hamilelikte herkes için önemlidir. Her gün yeterince su içmeye özen gösterirseniz (bu, her yönüyle iyi bir sağlık tavsiyesidir) kabızlık ile ilgili daha az problem yaşayacağınızı muhtemelen göreceksiniz.

Hamilelikte Meyve ve Sebzeyi Daha Fazla Tüketmelisiniz.

hamilelikte kabızlık
hamilelikte kabızlık için meyve ve sebze çok faydalıdır..

Lif, birçok meyve ve sebze gibi doğal kaynaklarda, ayrıca fasulye ve bazı tahıllarda bulunur. hamilelikte kabızlık için bu doğal kaynaklar, bağırsak hareketlerinizin daha düzenli olmasına yardımcı olacaktır. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız, kuru erik suyunu doğal bir müshil olarak kullanmak faydalı olabilir. Günde birkaç kuru erik yemek de sorunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Bu yazı İlginizi Çekebilir ; Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Kalsiyum içeren Besinler Hamilelikte Kabızlık Yapabilir

hamilelikte kabızlık yapan süt peynir gibi yiyeceklere hassasiyetiniz varsa dikkat etmelisiniz.

Çok fazla kalsiyum kabızlığa neden olabilir.  Kalsiyum, başta süt ürünleri olmak üzere pek çok gıda ve takviyesinde de bulunur.  Süt ve peynirde aşırıya kaçarsanız, bağırsaklarınızın hareketsizleştiğini görebilirsiniz.

Bu kişiye göre değişir, Bireyin bazı yiyeceklere hassasiyeti bazen kabızlığı tetikleyebilir. Süt ürünleri ve gluten içeren yiyeceklerin sizde hamiyken kabızlık yaptığını anlayabilmeniz için takip etmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Egzersiz Çok Faydalıdır

egzersiz çok faydalıdır
Hamileler için her yönden egzersiz çok faydalıdır

gebelikte kabızlık için Egzersizin bağırsakları düzenli hareket ettirmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.   Bunun için aerobik dersi olması veya birkaç yüz metre koşulması gerekmez. Normal yaşantınızda daha fazla hareket etmek bağırsak fonksiyonlarınızı iyileştirebilir.

Bu, mahallede dolaşmak veya işte daha fazla adım atmak olabilir. veya temizlik yapmak Havuzda yüzmek hatta dans etmek olabilir. Vücudunuzu hareket ettiren ve nabzınızı yükselten herhangi bir etkinlik , hamilelik ve sonrasında genel sağlığınız için iyidir. Salgıladığınız testosteron hormonu sizi lohusa depresyonundan korur.

İlgili Konu ; Lohusalık Depresyonu Postpartum Nedir ?

Hamilelikte İlaç Kullanımı Kabız Yapabilir

hamilelikte ilaç kullanımı
hamilelikte ilaç kullanımı

Bazı ilaçlar kabızlık yaşama olasılığınızı artırabilir. Hamilelikteki en büyük suçlulardan biri genellikle kansızlığı önlemeye yardımcı olmak için verilen demir yüklü doğum öncesi vitaminlerdir. Vitaminlerle ilgili gebelikte kabızlık yaşıyorsanız, Doktorunuza mutlaka danışın.

Hamilelikte Kabızlık için yardımcı olacak bazı ilaçlar vardır, ancak genellikle son çare olarak tercih edilmelidir.  Bu ilaçlar hamilelikte özellikle sorun olabilirler ve reçetesiz olsa bile herhangi bir şey almadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Kaynak ; Hamilelik Sırasında Kabızlığı Tedavi Etmek

error: Content is protected !!