Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun faydaları nelerdir?
Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokadonun Faydaları saymakla bitmez. Ancak çok kalorili bir meyve olduğu için yanlış şekilde kullanıldığında diyetin düşmanı olarak kabul edilir.  Avokado yağlı bir meyvedir (160 kalori / 100 g) içerir ve yüksek tokluk hissi verir.  Kalbe iyi gelen kolesterolü engelleyen linoleik asit ve omega gibi tekli doymamış yağlar açısından zengindir.

Ayrıca yüksek antioksidan, vitamin, mineral ve bitkisel yağ içeriği sayesinde avokado yorgunluğunuza birebirdir.

Kolay sindirilebilen besin zenginliği sayesinde her yaştan herkese, çocuklara, kadınlara ve erkeklere faydalıdır. Diyetinize ,cildinize, saçınıza, tırnaklarınıza ve genel olarak vücudunuza olan faydalarını hemen fark edeceksiniz.

Avokadonun Faydaları Konusunu Açmak Gerekirse..

1- Avokado Mineral Kaynağıdır

Avokado, muzdan çok daha fazla Potasyum içermektedir. İnsan vücudunda çok fazla potasyum bulunmaz ve içerdiği magnezyum sayesinde kan basıncını önemli düzeyde düzenler.

Bu nedenle, hipertansiyondan muzdaripseniz ve her zaman potasyum açısından zengin yiyeceklerin peşindeyseniz, sık sık avokado yemeniz iyi olur. Küçük miktarlarda kan basıncı değerlerinin dengelenmesi açısından harika sonuçlar sağlar.

2- Güzellik Antioksidanı

Avokadonun faydaları arasında , Vitaminler ve bitkisel besinler sayesinde doğal bir antioksidandır. A ve E vitaminleri özellikle cilt için faydalıdır. Cildi elastik hale getirir, Avokado cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için kozmetik ürünlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle, küçük miktarlarda ama düzenli olarak avokado tüketimi güzel ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

3- Lif Kaynağıdır

Avokado aynı zamanda değerli bir diyet lifi kaynağıdır. Sadece bir meyve, günlük ihtiyacın yaklaşık yarısı kadar olan 10 gram lif içerir.

Lif, bağırsak geçişini destekler, kabızlığı önlemeye ve vücudunuzu arındırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kandaki “kötü” kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanızı sağlar. Böylece kardiyovasküler hastalıkları ve diyabeti önlemede önemli bir rol oynar.

Bu yüzden avokado sadece kontrendike değil, aynı zamanda diyetteyken çok yardımcı olmaktadır. Mutlaka Salatanıza ekleyin.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 10 Yiyecek

4- Kolesterolü Düşürür

Avokadonun faydaları nelerdir?
Avokadonun faydaları nelerdir?

Kolesterol düşürücü etki, esas olarak, trigliseridleri düşürmeye ve HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olan oleik aside bağlıdır. Ek olarak. Kandaki kötü kolesterol birikimini önleyen ve yavaşlatan, arterlerin temiz kalmasına yardımcı olan Omega3 bakımından zengindir.

5- Diyet için Yağı Mutlaka Gereklidir.

Avokadonun yağ kısmı nedeniyle diyetlerden çıkarılır , Ama aslında bu yanlıştır meyve okadar çok yağ içermez ve içerdiği yağlar sizin için iyi olan ‘iyi’ türlerdir.

Ek olarak, avokado vücut için gerekli tüm besinlerle birlikte daha az ve sağlıklı bir şekilde yemek yemenin gerçek bir dostudur , İçerdiği yağlar çizginizin korunmasına yardımcı olur. 

6- Folik Asit Yönünden Zengindir

Hamile kadınlar mutlaka avokado yemelidir , Avokado Folik asit bakımından zengindir ve fetüsün doğru gelişimi aynı zamanda yenidoğan hastalıklarının önlenmesi için gereklidir.

Ayrıca folik asit, sinir sisteminin doğru çalışmasını sağladığı ve kardiyovasküler problemlerle mücadeleye yardımcı olduğundan herkes için önemlidir. 

7- Avokadonun Faydaları; Enerji verir ve Besleyicidir

Meyvelerde ve sebzelerde bulunan karotenoidlerin emilimini destekler, aksi takdirde yağda çözünür oldukları için ‘israf olurlar’. Yani, yağlı bir madde olmadan asimile edilmezler.

Bu bitkisel pigmentlerin vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Dejeneratif hastalıklara, özellikle makula ve retina hastalıkları ve kanserlerden korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini desteklerler.

Sebzeler ve avokado, meyve ve avokado, yoğurt (az yağlı) ve avokado çok ideal kombinasyonlardır.

error: Content is protected !!