Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları

Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları Nedir
Elma sirkesinin fazla kullanımında faydasından çok zararı bulunmaktadır.

Elma sirkesinin zararları ve faydaları konusu kişinin anatomik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda Elma sirkesi nedir? Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesinin Zararları nedelerdir? konularını irdeleyeceğiz.

Elma Sirkesi ile ilgili dikkat çeken pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Faydasını veya zararını önemli ölçüde etkileyen kısımsa; hangi amaçla ne kadar kullandığınızdır.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma Sirkesi aslında elma suyudur, ancak maya eklemek suretiyle meyve suyundaki şekeri alkole dönüştürür. Bu fermantasyon adı verilen bir süreçtir. Bakteriler alkolü asetik aside çevirir. Sirkeye ekşi tadı ve güçlü kokusu veren budur.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi nedir
Elma sirkesi nedir? nasıl yapılır? faydaları nedir?

Sirke, yüzyıllardır türlü hastalıklara çare olarak kullanılmıştır. Eski Yunanlılar bununla yaraları tedavi ettiği bilinmektedir.  Son yıllarda insanlar elma sirkesini kilo vermenin , kalp sağlığını iyileştirmenin ve hatta kepeği tedavi etmenin bir yolu olarak kullanmaktadırlar.

Araştırmalar bu iddiaların çoğunu desteklemiyor. Ancak bazı çalışmalar, asetik asidin çeşitli koşullarda yardımcı olabileceğini bulmuştur:

  • Japon bilim adamları, sirke içmenin obezite ile mücadeleye yardımcı olabileceğini keşfetmişlerdir.
  • Başka çalışmada sirkenin tip2 diyabetli bir insanda kan şekerini ve insülin seviyelerini düzenlediği tespit edilmiştir.
  • Sirke ayrıca polifenol olarak bilinen kimyasallara da sahiptir. Bu Kimyasallar Kanser gibi diğer hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını durdurmaya yardımcı olurlar . Ancak sirkenin kansere yakalanma şansınızı gerçekten düşürüp düşürmediğine dair araştırma yoktur.

Elma Sirkesinin Zararları ve Faydaları Nelerdir ?

Sirkenin Faydaları ve Zararları

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Yüksek asitliği nedeniyle, Elma sirkesi içmek dişlerinize zarar verebilir, boğazınızı tahriş edebilir ve midenizde hasara neden olabilir.

Ayrıca Elma Sirkesinin Zararları Arasında ;

  • Bazı araştırmalar umut verici olsa da, elma sirkesi içmenin kilo vermenize yardımcı olduğunu kanıtlayacak hiçbir çalışma yoktur.
  • Ayrıca potasyum seviyenizin çok düşmesine neden olabilir . Kaslarınız ve sinirleriniz olması gerektiği gibi çalışması için bu besine ihtiyaç duyar.
  • Tip 1 diyabet hastaları üzerinde yapılan başka bir araştırma, elma sirkesinin yiyeceklerin ve sıvıların midenizden bağırsaklarınıza taşınmasını yavaşlattığını buldu. Daha yavaş sindirim, kan şekeri seviyenizi kontrol etmeyi zorlaştırır.
  • Bazı ilaçların işe yaramamasına neden olabilmektedir. Bunlar, diyabet ve kalp hastalığı ilaçlarının yanı sıra vücudunuzun su ve tuzdan kurtulmasına yardımcı olan ilaçları da kapsamaktadır.

Elma sirkesi yiyeceklere çok fazla lezzet katar ve sağlık açısından faydaları da vardır. Ancak maalesef mucize bir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.

Boğaz Ağrısına En iyi Gelen Çay Nedir ?

error: Content is protected !!