Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur
Hamilelikte nefes darlığı nedir? neden olur?

Hamilelikte nefes darlığı, hamilelik ilerledikçe onunla birlikte ilerleyen hormon sebepli bir durumdur. hamilelik sırasında minimum miktarda fiziksel bir aktivitede bile soluk soluğa hissedebilirsiniz. Bu yazımızda gebelikte nefes darlığı olmasının nedenini ve neler yapmanız gerektiğini okuyacaksınız.

işte özellikle gebelik sürecinde nefes darlığı hakkında bilmeniz gerekenler;

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

Hamilelik hormonlarınız beyninizin nefes sıklığını ve derinliğini arttırması için uyarı göndermektedir. Böylece içinizde büyüyen bebeğiniz için daha fazla oksijen alırsınız. Bu hormonlar aynı zamanda solunum yollarındaki kılcal damarları şişirerek, akciğer kaslarını ve bronş tüplerini gevşetmektedir.

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde rahminiz büyüdükçe diyaframa doğru bir baskı uygulamaktadır. Bu durum ciğerlerinizi sıkıştırır; nefes aldığınızda ciğerler tam kapasite şişemezler ve sadece bir kat merdiven çıksanız dahi çok uzun bir koşu yapmış gibi hissetmenize neden olur.

Gebelikte Nefes Darlığı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte nefes darlığı genellikle hamileliğin altıncı ayında başlamaktadır. Bu genellikle hamileliğin dokuzuncu ayında ve bebek büyümeye devam ettikçe artmaktadır.

Hamilelikte Nefes Darlığı Olması Normal mi?

Hafif nefes darlığı gebeliğin verdiği ağırlıktan ve içinizdeki hacminden dolayı normaldir. Ayrıca plasenta tarafından sürekli olarak iyi oksijen alan bebeğiniz içinde tamamen güvenlidir.

Bu yazıyı okumak isteyebilirsiniz ; Hamilelikte Uyku Pozisyonu

Nefes Darlığı için Ne Yapabilirim?

Hamilelikte Nefes Darlığı için ne yapabilirim
Nefes darlığı için yapılması gerekenler

Çokça yaygın görülen bu hamilelik semptomunu tamamen gideremezsiniz. Ancak size olan etkilerini hafifletebilmeniz için yapabileceğiniz şeyler mevcuttur;

  • Olabildiğince düz durmanız gerekmektedir, Düz durmanız ciğerlerinizin işini yapması için biraz daha yer açmaktadır.
  • Uyurken mutlaka hamilelik için en uygun olan sol tarafa yatma pozisyonunu tercih etmelisiniz.
  • Günlük aktivitelerinize devam edip spor yapmaya devam edebilirsiniz. Sadece vücudunuzun size izin verdiği dozda ve kendinizi zorlamadan.
  • Her şeyden öncesi sakin olmanızdır. Unutmayın her hamile bu durumu yaşayabilmektedir.

Hamilelikte Nefes Darlığı için Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Nefes darlığına bazen hamilelik boyunca oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin tükenmesi neden olabilmektedir. Hamilelik süreniz boyunca ( 6 aydan Önce ) sürekli nefes darlığı çekiyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Hamilelikte nefes darlığı için bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda bulunmaktadır.

  • Astımınız veya Bronşitiniz varsa.
  • Nefes almakta çok zorlanıyorsanız.
  • Dudaklarınız veya parmak uçlarınız mavimsi renk oluyorsa.
  • Şiddetli göğüs ağrınız varsa
  • Nabzınız normalden hızlı atıyorsa

Hamilelikte Nefes Darlığı Ne Zaman Biter?

Bebeğiniz hamileliğinizin 36 veya 40 ‘ıncı haftası arası pelvisinize düştüğünde akciğerleriniz için yer açılır. O zaman nefes darlığının bittiğini hissedeceksiniz.

Kaynak ; Harvard Medical School

error: Content is protected !!