Bebeklerin Tv İzlemesi Neden Sakıncalı ?

Bebeklerin Tv İzlemesi Neden Sakıncalı
Bebeklerin Tv İzlemesi Neden Sakıncalı

Bebeklerin tv izlemesi birçok anne baba için sorunsal hale gelen bir durumdur. hemen hemen her ailede Kimse oturup izlemese de televizyon sürekli açıktır. Buda evde dikkat dağıtıcı bir gürültü oluşmasını sağlar. Bebeklere tv izletmek tam olarak bu değildir. Ekranda çıkan ses bir haber kanalı veya bir çocuk programı olabilir. Ne olursa olsun gelişmekte olan ve öğrenmeye açık bebeğin dikkatini dağıtır.

Televizyon çalışmayan anneler için dış dünya bağlantısı veya evde geçirdikleri zamanı daha güzel yapan bir araç olabilir. Ancak ne yazık ki, TV’den gelen bütün bu arka plan gürültüsü, çocuğunuzun öğrenme yeteneği üzerinde beklenmedik olumsuz bir etkilere sahiptir.

Bebeklerin Tv İzlemesi Bebeği Nasıl Etkiler ?

bebeklerin tv izlemesi neden sakıncalı ?
bebeklerin tv izlemesi neden sakıncalı ?

Bebeklerin tv izlemesi çocuk gelişimi alanında  yapılan bir araştırma konusudur. Araştırmada Televizyonların yaydığı arka plan gürültüsünün özellikle yürümeye başlayan çocukların öğrenme yeteneğini engelleyebileceğini söylüyor.

Çalışmadaki araştırmacılar, yürümeye başlayan çocuk dil gelişimi hakkında bildiklerimizin çoğunun, laboratuvar ortamlarında yapılan ve tam olarak gerçek yaşam durumları olmayan çalışmaların bir sonucu olduğunu belirtti. 

Ve bu çalışmayı laboratuvar ortamından gerçek hayata geçirmeye karar verdiler. “gerçek hayattaki” dil öğrenimine ve bunu televizyon açıkken evde oynarken gibi gürültülü koşullarda nasıl gerçekleştiğine baktılar. İki grup çocuk oluşturuldu, bunlar 22 ila 24 aylık çocuklar ve 28 ila 30 aylık biraz daha büyük çocuklardı.

Bebeklerin Tv izlemesi Öğrenme Güçlüğü Yaratıyor..

Bebeklerin tv izlemesi veya yeni yürümeye başlayan çocukların, arka plan gürültüsü daha düşük olduğunda daha iyi öğrenebildiklerini buldu. Gürültü, sinyal-gürültü oranıyla desibel cinsinden ölçüldü ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oran ne kadar düşükse, yeni yürümeye başlayan çocukların öğrenmesi o kadar kolay olduğu meydana çıktı.  Araştırmacılar, yeni yürümeye başlayan çocuklardan daha önce görmedikleri yeni nesneleri adlandırmalarını, yalnızca yeni nesneyi öğrenme ve bu nesnenin adını başarıyla bellekte tutma yeteneklerini test etmelerini değil, aynı zamanda onu gerçekten söylemelerini istediler.

Her iki çocuk grubu da, adı arka plandaki gürültüden 10 desibel daha yüksek olduğunda nesnenin adını söyleyebildi. Bununla birlikte, sinyal-gürültü oranı 5 olduğunda, nesneyi adlandırabilme yeteneklerini kaybettiler. Daha büyük çocukların nesneyi bu kadar yüksek bir arka plan gürültü oranıyla adlandırabilmelerinin tek yolu, önce tanıtılan kelimeyi arka plan gürültüsü olmadan duymalarıdır.

İlgili Konu ; Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebeklere tv izletmek Zararlımı ?

Bebeklere tv izletmek Zararlımı ?
Bebeklere tv izletmek Zararlımı ?

Temel olarak evet, çalışma, bir televizyon izletmekten çok daha fazlasının zararlı olduğunu gösteriyor. Aynı ortamda bulunup arka plan gürültüsü olduğunda bile zararlıdır.

Çocuğun Televizyon izlemesinin Zararları Nelerdir ?

Bebeklerin tv izlemesi bir kenara , Yeni yürümeye başlayan çocuklar için, onlara öğretilen bir beceriye konsantre olmanın sadece daha zor olmadığını, aynı zamanda gürültünün öğrenme yeteneklerine, özellikle de dil becerilerine gerçekten zarar verdiğini gösteriyor. .

Tıpkı arka planda gürültü varsa, yetişkinlerin birisinin konuşmasını duymaya veya yeni bir görev öğrenmeye odaklanmasının veya konsantre olmasının zor olması gibi, bu durum yeni yürümeye başlayan çocuklar için de zordur. Ve Genç kulaklar da gürültü seviyelerine karşı daha hassastır. Bu nedenle anne baba veya bakıcıların bir TV’den gelen arka plan gürültüsünün ne kadar “zararlı” olabileceğinin farkında olmaları önemlidir.

Yapılan Araştırmalar genel olarak ekran süresinin yeni yürümeye başlayan çocuklarda sınırlandırılmasını tavsiye etse de, hangi tür yayın izletilebileceği de anne babaya kalmıştır.

Yani bu, televizyonu her zaman evinizden yasaklamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Tabiki hayır. Kahvaltının tadını çıkarırken sabah haberlerini izleyen bir anne veya baba acil bir durum değildir, ancak kullanılmadıklarında arka planda gürültüsü yayan TV’yi mutlaka kapatmalısınız.

 Özellikle çocuğunuza bir şey öğretmeye çalışıyorsanız veya herhangi bir eğitim etkinliğine odaklanıyorsanız, TV’den gelen arka plan gürültüsü size çok zarar verir.  Bu nedenle, bir dahaki sefere eğitim için bebeklere tv izletmek yerine oyun kartlarına odaklanmak çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir.

Kaynak ; Karmaşık Ortamlarda Öğrenme

error: Content is protected !!