Gebelikte Kahverengi Akıntı

gebelikte kahverengi akıntı
gebelikte kahverengi akıntı

Gebelikte kahverengi akıntı kadınların gebelik boyunca geçirdiği birçok değişimlerden biridir. Bu durum sizi endişelendirse de hamilelik sırasında biraz lekelenme olması normaldir. Bununla birlikte neyin normal kabul edildiğini neyin edilmediğini doktorunuzun karar vermesi gerektiğini bilmelisiniz.

Gebelikte Kahverengi Akıntı Nedir?

Gebelikte Kahverengi Akıntı
Gebelikte kahverengi akıntı

Bu akıntı birçok kadın için özellikle ilk hamileliklerinde endişe verici bir durumdur. Çoğu insan hamile kalmayı adet görmemek ve kanamamakla ilişkilendirir. Gerçekte ise hamilelik, kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 25 ‘i arasında bir oranda kanama geçirdiği  bir dönemdir . Gebelikte akıntının ne kadarının normal olduğu ve ne kadarının doktora görünmenize neden olabileceğini iyi bilmeniz gerekir.

Lekelenme, adet döngünüz sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilecek hafif kanamadır. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir ve genellikle açık pembe veya kahverengi renktedir. Hamilelik sırasında, lekelenmeyi ilk fark ettiğiniz zaman, hamile olduğunuzu bile bilmeden öncedir.  Yumurta döllenip kendini rahime yerleştirdikten sonra başınıza bu durum gelebilir. Ayrıca bel veya karın krampları yaşarsınız.

Hamilelik sırasında lekelenmenin diğer nedenleri, düşük veya ektopik hamileliğin erken belirtileri olabilir. İkincisi, döllenmiş yumurta rahim dışına, genellikle fallop tüplerinden birine yerleştiğinde ortaya çıkar. Hamilelik sırasında lekelenme, bir enfeksiyon olduğunu veya kadının erken doğuma girdiğini de gösterebilir.

Gebelikte Kahverengi Akıntı ve Kanama Arasındaki Fark Nedir?

Lekelenme genellikle hamilelik sırasında meydana gelir ancak her zaman hafif kanama şeklinde olmalıdır , Hamileyken lekelenme normal olsa da, kanamanın normal olmayabileceği bazı durumlar vardır. Daha hamile olduğunuzu öğrenmeden önce lekelenmişseniz, bunun nedeni döllenmiş yumurtanın bir ila iki haftalık gebe kaldıktan sonra uterusun’un iç yüzeyine yerleşmesi gibi düşünün

Ek olarak, hamilelik sırasında daha fazla kan akışı olur, bu da seks sırasında, diğer aktivitelerde veya hiçbir sebep olmadan kanama yaşayabileceğiniz anlamına gelir.

İlgili Yazı ; Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Video Linki ; https://youtu.be/ypWB4k_HE4Y

Hamilelikte Kanama Hakkında Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

gebelikte kahverengi leke
gebelikte kahverengi leke

Hamilelik sırasında hafif lekelenme normaldir. Bununla birlikte, endişelenebileceğiniz ve kanamayı doktorunuza danışmak isteyebileceğiniz bazı durumlar vardır ;

• Ağır kanama : Yaşadığınız kanama orta derecede veya ağırsa ve üç saat içinde birden fazla ped veya tamponu ıslatıyorsanız, bu orta derecede kanama olarak kabul edilmelidir. Ağırlaşırsa, özellikle kanda çok fazla pıhtı ve doku fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.
• Ağrı, ateş veya titreme ile birlikte kanama : Büyüyen bebeğinize eşlik edecek uterus genişlemesi nedeniyle hamilelik sırasında kramplar normaldir. Bununla birlikte, kanamayla birlikte şiddetli kramplarınız varsa, özellikle ateş veya titreme de varsa, doktorunuza başvurmalısınız.
• Birkaç saat veya gün boyunca kanama: Arada bir lekelenme normaldir. Bununla birlikte, saatlerce veya günlerce daha şiddetli kanamanız varsa, endişelenmelisiniz.

error: Content is protected !!