Yeni Anne Olmanın 5 Zorluğu ve Tavsiyeler

Yeni Anne Olmanın Zorlukları ve Tavsiyeler
Yeni Anne Olmanın Zorlukları ve Tavsiyeler

Yeni anne olduğunuzda maalesef yeni doğan bebeklerle nasıl başa çıkılacağına dair bir kullanma kılavuzu bulunmamaktadır. Çevrenizdeki insanların mutlaka size yaşanmışlıklarından tavsiyeleri olacaktır. Her kafadan bir ses çıktığında elbette bunları hatırlamak sizin için oldukça zor olacaktır.

1- Başka Çocuklarla Kıyaslamayın

Hepimiz hayatımız ve çocuklarımız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.  En iyisini yapmaya çalışırken hata yapmakta normaldir elbette. Bebeğinizi ve kendinizi asla başkaları ile kıyaslamayın bunun nedeni; her birey farklı olduğu gibi her çocukta farklıdır. Bu nedenle sosyal medyada gördüğünüz çocukları benimseyip imrenmemeniz gerekir. Kendi çocuğunuz için en iyisini yapmalı ve tamamen ona konsantre olmalısınız unutmayın sizin çocuğunuzda özel.

2- Yeni Anne ! Her Şey Bir Aşamadır..

Bir ebeveyn olarak yaşadığın problemler gelip geçecek , Bazen bu aşamada direnmek ve hayatta kalmak zorunda kalırsınız. Ancak, her şeyin ne kadar geçici olduğunu düşündüğünüzde atlatması çok daha kolay olur. Geceleri yedi kez uyanmak geçicidir, kavanozlardan beslenmek geçicidir, sadece ‘hayır’ kelimesinden oluşan bir kelime hazinesi geçicidir. Ve enterasan olansa bir gün bu yaşadığınız zorlukları özleyeceksiniz..

Bu yazı İlginizi Çekebilir; İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur? Disparoni Nedir?

3- Sizden Daha Tecrübeli Annelerden Yardım İsteyin..

Bazen Yardımı kabul etmek zor olabilir, ancak bu, gerçekten yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz bir yaşam evresi. Biraz yardımı kabul edersen, Çevrenizde bebeğinizi seven insan o kadar artar.

Tabii ki, insanların gelip ‘yardım etmek’ ve sadece bebeği kucaklamak istemeleri sinir bozucu olabilir. İnsanların size gerçekten nasıl yardımcı olabileceklerini bilmelerini sağlayın, örneğin sizin için ayak işlerini hallederek veya size bir fincan çay hazırlayarak.

4- Birbirinizi Tanıyın..

Bebeğinizle birbirinizi tanıyın..
Yeni Anne Olarak Bebeğinizle birbirinizi tanıyın..

Bebeğiniz doğduğunda oluşan sihirli bağı sık sık duyarsınız, ancak bu aynı zamanda birbirinizi gerçekten tanıdığınız anlamına mı geliyor? Çokta önemli olmamakla birlikte Birbirinizi anlamanız biraz zaman alabilmektedir. Belirli annelik içgüdülerinden yoksun olduğunuz anlamına gelmez. Size Hiçbir zaman, “Bezimi değiştir!” demeyecek..

Bu aynı zamanda emzirme için de geçerlidir. Kendini iyi hissettirecek bir yol bulmanız biraz zaman alabilmektedir.  Diğer annelerle konuşun veya bir uzmandan yardım isteyin. Emzirmeyi bırakmaya karar verirseniz, buda dünyanın da sonu değil.

5- Kendine İyi Bakmayı Unutma..

Yeni Anne her zaman ruhen beslenmelidir. Eve temizlikçi çağırın, paket yemek sipariş verin, şekerleme veya banyo için zaman ayırın, en sevdiğiniz dizilere göz atın veya alışverişe çıkın. İyi bir ebeveyn olmak, sadece ebeveyn görevlerinize kendinizi kaptıracağınız ve daha önce kim olduğunuzu unutacağınız anlamına gelmez. Ne kadar mutlu olursanız, bebeğiniz o kadar mutlu olur.

Kaynak ; Anneliğin Zorlukları

error: Content is protected !!