Hamilelikte ishal Neden Olur?

hamilelikte ishal neden olur
hamilelikte ishal neden olur

Hamilelik sırasında mide ve sindirim sorunları oldukça yaygındır. Hamilelikte Sabah bulantıları veya kabızlık hakkında çevrenizden çok şey duyabilirsiniz , ancak hamilelikte ishal hakkında bu çok daha azdır . çok sık rastlanmasa da ishal, hamile kadınların karşılaşabileceği başka bir gastrointestinal sorundur.

Bazı kadınlar ishali gebeliğin erken bir belirtisi olarak görür. Gebe kalındığında hormon değişikliklerinin mide sorunlarına neden olabileceği ve hatta ishale yol açabileceği doğrudur. Bununla birlikte, meme hassasiyeti, yorgunluk ve mide bulantısı gebeliğin çok daha yaygın semptomlarıdır.

Hamilelikte ishal, gebeliğin sonlarında doğru meydana gelir. Bu durum doğumun yaklaştığının bir işareti olabilir . Bazı kadınlar doğuma başlamadan hemen önce ishal, mide ekşimesi veya mide bulantısı ve kusma problemleri yaşarlar. Elbette kadınlar pek çok nedenden dolayı ishal olurlar ve hamilelikte ishal sadece hamileliğin başında veya sonunda değil herhangi bir gebelik döneminde yaşanabilir.

Hamilelikte ishal Nedenleri

Hamilelikte ishal, hormonlar kadar çeşitli durumlardan da meydana gelebilir. Yediğiniz besinlerdeki değişikliklere ve mide virüsüne varana kadar bir çok sebebi olabilir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı ishal yaşayabilirsiniz ;

 • Hormonel Değişiklikler : Hamilelik sırasında hormonlarınızda ve vücudunuzda değişiklikler yaşarsınız. Bunlar mide ve sindirim sisteminizi etkileyerek bulantı ve kusmaya, kabızlığa veya ishale yol açabilir.
 • Beslenme : Hamilelik size daha sağlıklı beslenmenizi içgüdüsel olarak sürekli söyler. Bazen daha besleyici, lif bakımından zengin yiyeceklere ani bir değişiklik, bağırsak hareketlerinde de bir değişikliğe yol açabilir. Burger ve patates kızartmasından meyve ve salataya ani bir giriş yaparsanız, vücudunuzun buna alışması zaman alacaktır.
 • Doğum öncesi vitaminler : Birçok farklı doğum öncesi vitamin ilaçları vardır.  Bazılarının kabızlığa neden olma olasılığı daha yüksektir ama bazıları da ishale neden olabilir. Vitamininiz nedeniyle ishal olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun ve sizin için başka bir marka önermesini rica edin.

İlgili Yazı ; Hamilelikte Kabızlık Nasıl Önlenir ?

Hamilelikte İshal, hamilelikle ilgisi olmayan durumlardan da Meydana Gelebilir..

 • Gıda zehirlenmesi
 • Crohn hastalığı, çölyak hastalığı veya hipertiroidizm gibi sağlık sorunları
 • Bir virüs veya bakteriden kaynaklanan hastalık
 • Antibiyotik gibi ilaçlar almak
 • Seyahat

Gebelikte ishal Belirtileri

Gebelikte ishal bir çok belirti gösterebilir.

İshal, bağırsak hareketlerinizi normalde olduğundan daha fazla ve tutarlı bir şekilde daha sulu yaptığınızda ortaya çıkar. Dikkat etmeniz gereken belirtiler ;

 • Karında Şişkinlik
 • Kramp
 • Karın ağrısı
 • Lavaboya koşmak zorunda kalma hissi
 • Günde iki veya daha fazla sulu veya gevşek bağırsak hareketi

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte  sabah bulantısı veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz . Bunlar gibi, ishal de üstesinden gelmek zorunda kalabileceğiniz bir başka rahatsız edici rahatsızlıktır. 

İshal için Bol Su için

Özellikle hamileyken susuz kalmamak önemlidir. İshal vücudunuzdaki suyu azaltır, bu nedenle bol miktarda sıvı, özellikle su için. Ayrıca ishal yoluyla elektrolit kaybettiğiniz için, tavuk veya sebze suyu yerine koymaya yardımcı olur. İshali daha da kötüleştirebilecekleri için süt ürünleri, şekerli içecekler, kahve, çay ve enerji içeceklerinden uzak durun.

Gebelikte Yediklerinize Dikkat Edin

Sindirimi kolay, mideyi ve sindirim sistemini tahriş etmeyen veya ağır gelmeyen yiyecekler tüketmeye özen gösterin .  (Muz, Pirinç, Elma sosu vb. ) besinler diğer kolay sindirilebilir besinlerdir ve ishal şikayetiniz geçene kadar size yardımcı olabilecek gıdalardır. Patates, tavuk ve sebze çorbası, yağsız et hamilelikte ishal şikayetine faydalıdır.

Öte yandan yüksek yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

ilgili Yazı ; Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

İshal Kendiliğinden Geçebilir

İshal genellikle kendiliğinden geçer. Ancak başka semptomlar yaşıyorsanız (ateş, ağrı, kramp) olmaksızın hafif ishaliniz varsa, geçip geçmediğini görmek için birkaç gün bekleyebilirsiniz. Mide iltihabından veya yiyecek sorunlarından kaynaklanan ishal genellikle kendi kendine geçer.

Kendinizi Temiz Tutun

Hamilelikte ishal, kolondaki bakterilerin idrar yoluna gitmesini ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olmasını kolaylaştırabilir. Temizlik, mikropların vücudunuzun diğer bölgelerine ve diğer insanlara yayılmasını engeller.   Lavaboyu kullandıktan sonra, her zaman önden arkaya doğru silin ve tekrar silmeden önce kağıdı değiştirin. Ayrıca iç çamaşırlarınızı temiz tutmak ve ellerinizi sık sık yıkamak gerekir.

İshali tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durun. Bu tip kulaktan dolma bilgilerle satın alınan ilaçlar hamile kadınlar için güvenli değildir. Gerekirse, doktorunuz belirtilerinizin ciddiyetine göre size ilaç önerecek veya reçete yazacaktır.

Hamilelikte ishal Tehlikelimi?

Gebelikte ishal hafif olabilir ve çabuk geçebilir veya daha ciddi olabilir. Bağırsaklarınızda gerçekleşen su kaybı, özellikle hamilelik sırasında zararlı olabilecek dehidrasyonlara neden olabilir. Bu nedenle ishalin tehlikeli hale gelmesini önlemek için bol su ve sıvı gıdalar tükettiğinizden emin olun.

Gerçekleşebilecek dehidrasyonlara örnek vermek gerekirse ;

 • Kuru ağız 
 • Baş dönmesi veya bayılacakmış gibi hissetmek
 • Baş ağrısı
 • Daha az sıklıkta idrara çıkma
 • Güçlü ağır kokusu olan idrar
 • Çok koyu sarı veya turuncu renkli idrar 

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım

hamilelikte ishal doktor
hamilelikte ishal semptomlarını ağır geçiyorsanız derhal bir doktora görünün

Hamilelikte ishal genellikle ciddi bir sorun olmasa da, bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve dehidrasyona yol açabilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora gidin.

 • İshal bir veya iki günden fazla sürerse
 • ishalin başlamasından itibaren Kasılmalar başladıysa
 • Bebeğinizde hissettiğiniz hareket azaldıysa
 • Herhangi bir dehidratasyon belirtiniz varsa
 • Ateş veya kusma gibi başka semptomlarınız varsa 
 • İshalde kan olduğunu fark eederseniz
 • Karnınızın alt kısmında ağrı hissederseniz
 • iki günün sonunda ishaliniz iyileşmek yerine kötüleşiyorsa

Mutlaka Doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Şiddetli İshal

Hafif bir ishal vakasından daha fazlasına sahipseniz, doktorunuz kanınızı test etmek ve enfeksiyonunuz olup olmadığını görmek için laboratuvara dışkı örneği göndermek isteyebilir. Sonuçlara bağlı olarak, bir antibiyotik veya başka bir ilaç almanız gerekebilir.

Susuz kalırsanız, doktor vücudunuzu tekrar dengeye getirmek için intravenöz (Damar Yolu ile Serum ) gibi sıvılarla tedaviye başlayabilir.

İshal ve Düşük

İshal olursanız, hamileliğinizle ilgili bir soruna neden olabileceğinden veya düşük yapmanın bir işaretinden endişelenebilirsiniz . Ancak ishal, düşük yapmanın tipik bir nedeni veya belirtisi değildir.

Bazı kadınlar hamilelikte düşük sırasında ishal yaşarken, bir ishal vakasının olması, düşüklerin gerçekleşmek üzere olduğu anlamına gelmez. Pek çok kadın hamileyken ishal olur ve sağlıklı bir hamilelik yaşamaya devam eder. Herhangi bir nedenle hamileliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, Mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Hamile kadınlar da herkes gibi ishal olabilir. Sadece geçici bir durum olduğu sürece endişelenmenize gerek yoktur. Büyük olasılıkla kendi kendine kaybolacaktır. Bununla birlikte, ishal şiddetliyse ve diğer farklı semptomlarla birlikte iki günden uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora danışın.

error: Content is protected !!