Gebelikte Ağrılarla Başa Çıkmanın Yolları

Gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları
Gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları

Fiziksel ve ruhsal sıkıntıların yoğun olarak yaşandığı gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları; hakkında bilgi sahibi olmanız süreci rahat geçirmenize yardımcı olabilmektedir. Her ne kadar bu süreçte birtakım sıkıntılar karşımıza çıkacak olsa da. Sonuç itibariyle sağlıklı bir bebeği kucağımıza almak, hayatta isteyebileceğimiz en önemli şeyler arasındadır.

Hamilelikte yaşanan en önemli sıkıntılardan biri de hiç şüphesiz ki gebeliğe bağlı olarak yaşanan ağrılardır. Özellikle karın ve omurga bölgesinde keskin veya kramp şeklinde hissedilen ağrılar; gebelik süreci boyunca sosyal yaşantıyı olumsuz etkiler. Bu ağrılarla başa çıkmak için, evinizde doğal tedbirler alabilir ve daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Gebelikte Ağrılarla Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları nelerdir
Gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları nelerdir ?
  • Özellikle çoğul hamileliklerde tercih sebebi olan hamilelik kemerleri; yaşattığı anlık rahatlama ile ağrıların daha az hissedilir olmasını sağlayabilmektedir. Bu kemerler her ne kadar sıcak günlerde biraz daha bunaltıcı olsa da ağrılardan kaynaklı yaşayacağınız sıkıntıları dikkate aldığınızda, kullanmak daha mantıklı gelecektir.
  • Güvenli bir ortamda 10-15 dakika kadar zorlamadan bisiklet kullanmak, ağrıları hafifletecek basit bir egzersiz olarak bilinmektedir. Özellikle de ileride görülebilecek ağrılarının engellenmesi için uygulayacağınız bu egzersiz, hamilelikte kilo alımını da önlemek için iyi bir alternatif olabilmektedir.
  • Gebelikte göğüs büyümesi gayet normal bir durumdur. Bu yüzden göğüslerinize uygun bir sutyen seçimi yaparak, küçük sutyenin vereceği ağrı ve rahatsızlıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • Hamilelikte yüzmek, yine yapılabilecek en faydalı egzersizler arasında yer almaktadır. Şayet yüzme imkânınız bulunmuyorsa, varsa evinizdeki küveti sıcak su ile doldurarak vücudun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kan akışının hızlanması ve kasların daha rahat olması, oluşabilecek ağrıların önlenmesine yardımcı olacaktır.
Hamilelikte ishal Neden Olur?
  • Otururken mutlaka sırt ve bel bölgenizi rahat yastıklarla destekleyerek, omurilikte görülebilecek ağrıları azaltabilirsiniz.
  • Pelvik bölgesine yapılacak egzersizler, daha rahat bir gebelik süreci geçirmeniz için fayda sağlayabilmektedir. Bu zorlu süreçte kendinizi daha fazla zorlamadan yapabileceğiniz basit pelvik hareketleri, ağrıların hafiflemesi için ciddi faydalar sağlayacaktır.
  • Ayaktayken veya otururken, mutlaka doğru duruş pozisyonunu tercih edin. Yanlış pozisyonda oturmak ya da ayakta durmak, daha şiddetli ağrılara sebep olabilir.
  • Günlük hafif tempoda yarım saat yürüyüş yapmanız, genel sağlık açısından olduğu gibi hamilelik bakımından da son derece faydalıdır. Gebelik haftanıza göre yürüyüş temponuzu ayarlayarak yapacağınız bu egzersiz, hamilelikte kilo almanızı önleyecektir.
  • Sıcak kompres uygulamaları, gebelikte ağrılarla başa çıkmanın yolları arasında hafifletici bir uygulamadır. Ağrı hissedilen bölgeye sıcak su torbası veya ısıtılmış havlu ile kompres uygulamanız fayda sağlayabilmektedir.

error: Content is protected !!