Emziren Anne ve Bebek için Faydalı Yiyecekler

Emziren Anne ve Bebek için Faydalı Yiyecekler
Emziren Anne ve Bebek için Faydalı Yiyecekler

Emziren anne iyi beslenmesi bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak gelişmesine yardımcı olmanın tamamen doğal bir yoludur. Bir çok çalışmada ilk altı ay Anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az hasta olduğu ve Ek olarak, biberonla beslenen bebeklere göre daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oldukları belirtilmiştir.

Ancak emzirmek de kimi zaman yorucudur. Emziren anneler için hangi yiyeceklerin en iyisi olduğunu bulmak zor ve kafa karıştırıcıdır. Aşağıda vereceğimiz listede Gün boyunca enerjinizi yüksek tutmak için atıştırabileceğiniz yiyecekler ve bebeğin sağlıklı büyümesini , Süt üretimini ve kilo kaybına yardımcı oldukları kanıtlanmıştır.

İşte Emziren Anne için Faydalı Yiyecekler Listemiz..

1- Emziren Anne ve Bebek için Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar..

Emziren Anne için Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar..

Kalsiyumun faydaları iki yönlüdür: artan anne sütü üretimi ve artan bebek kemiği gelişimi.

Düşük kalsiyum seviyeleri, yeni annelerde düşük süt üretimi ile ilişkilidir. Yüksek kalsiyum içeren bir diyet, bebeğiniz için yeterince süt üretmeye devam etmenize yardımcı olabilir. Yıllık Beslenme İncelemesinden bir çalışmaya göre ;

Anne sütü, bebeklerin sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olan bir besin olan kalsiyum açısından zengindir. Aslında  bu çalışma  , insanların yaşamlarının ilk yılında, ergenlik de dahil olmak üzere diğer tüm yıllara göre daha fazla kemik kütlesi oluşturduğunu gösteriyor. Bu, güçlü ve sağlıklı bir bebeği beslemek için yüksek kalsiyum seviyelerinin hayati önem taşıdığı anlamına gelir. Süt ve Süt ürünleri sizin için vazgeçilmez olmalı.

2- Tohumlar

bir avuç chia tohumu yaklaşık 179 mg kalsiyum içerir

Sütte bulunan Laktoz size veya bebeğinize zarar veriyorsa ( Alerji , Gaz Vb. ) veya süt ürünlerine tamamı ile karşıysanız üzülmeyin Çoğu tohum, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve diğer besinlerle doludur. Örneğin, bir avuç chia tohumu yaklaşık  179 mg kalsiyum içerir . Ayrıca bu, emziren bir anne için önerilen günlük değerin neredeyse % 15’idir.

ilgili Yazı ; Anne Sütü Neden Azalır?

3- Emziren Anne için Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin ek bir faydası, folik asit içermeleridir.
Yeşil yapraklı sebzelerin ek bir faydası, folik asit içermeleridir.

Ispanak, lahana ve diğer yoğun yapraklı yeşillikler mükemmel kalsiyum kaynaklarıdır. Ayrıca, enerjinizi yüksek tutmaya yardımcı oldukları için yeni anneler için hayati önem taşıyan demir içerirler. Bir ıspanak salatası ve chia tohumunu ve peynirle karıştırmayı, faydasının iki katı bir bileşen olarak düşünün.

Yeşil yapraklı sebzelerin ek bir faydası, bebeğinizin gelişimini sağlıklı ve yolunda tutmaya yardımcı olan folik asit içermeleridir. Muhtemelen hamileyken folik asit takviyesi alıyordunuz. Ama emzirirken hem siz hem de bebeğiniz buna ihtiyaç duymaya devam edersiniz.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli ?

Videonun Bağlantı Linki

4- Avokado , Fındık ve Kaju

Avokado emziren anne için mükemmeldir
Avokado emziren anne için mükemmeldir

Vejetaryen olun yada olmayın, her şeyden önce fındık ve kaju gibi kuruyemişlerden beslenmeniz sizin iyi protein almanızı sağlamaktadır.

Özellikle Avokado emziren anne için idealdir. Başka bir deyişle avokado her yemeği tamamlayabilirlerken, aynı zamanda ideal bir atıştırmalıktır. Sadece üzerlerine biraz tuz ve limon dökün.

5- Yağsız Hayvansal Protein

emziren anne yağsız et
Tavuk ve Hindi

Tavuk ve hindi gibi yağsız, hayvansal bazlı protein, enerjiye ihtiyaç duyan yeni anneler için idealdir. Hamilelik sırasında kazandığınız fazla kiloları atmanıza yardımcı olduğu için de harikadır. Hindi satın alıp salatalara eklemeyi düşünün. Tavuk ve Hindi sürekli hareket halinde ve uykusuz olan yeni anne için mükemmel besin kaynaklarıdır.

İlgili Yazı ; Süt Arttırıcı Besinler Nelerdir?

6- Sağlıklı Atıştırmalıklar Asla Yeterli Değildir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Asla Yeterli Değildir.

Sonuç olarak , sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri çeşitli gıdalardan takviye edebilirsiniz. 

Unutmayın, sağlıklı bir bebek sahibi olmak, sağlıklı bir anneden alınan sağlıklı anne sütü ile başlar. Benzer şekilde sağlıklı atıştırmalıklar, emzirirken yapılması zor olan kilo vermeye de yardımcı olur. Ek takviyeye ihtiyaç duymadığınızdan emin olmak için mutlaka doktorunuza başvurun.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Doğumdan Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

error: Content is protected !!